SMŠ “Bećo Bašić”: ODRŽANA RADIONICA O VRŠNJAČKOM NASILJU

Profesorica Senada Đešević organizovala je radionicu o vršnjačkom nasilju za učenike I-1 odjeljenja SMŠ “Bećo Bašić” u Plavu.

Ističući da svaki čovjek u svijetu iskusi neki oblik nasilja, bilo da se ono nad  njim vrši ili kao svjedok nasilja nad nekim drugim, profesorica Đešević kaže da je organizovala ovaj vid edukacije s ciljem da učenike više upozna sa ovim problemom kako bi znali da prepoznaju žrtvu ili nasilnika i blagovremeno reaguju.

Ona im je ukazala da se nasilje pojavljuje u različitim oblicima. Verbalno nasilje se ispoljava kao svaki vid ismijavanja, dobacivanja, zadirkivanja, vrijeđanja, ruganja, nazivanja pogrdnim imenima. Fizičko nasilje ima za cilj da nekog povrijedi udaranjem, guranjem, otimanjem i uništavanjem stvari, bez obzira na pol.
Socijalno nasilje trpe djeca koja su izolovana iz društva, trpeći ogovaranja i lažne priče. Psihičko nasilje ispoljava se kroz upućene prijeteće poglede, grimase, ucjenjivanje, iznuđivanje novca, neželjene komentare. Seksualno nasilje se manifestuje kroz neželjene dodire, iznuđivanje seksualnih usluga, prinuda na seksualni čin, zloupotrebu fotografija, video snimaka djece i slično. 
“Nasilnici šalju prepoznatljivu poruku ’Tu sam’ , ’Vidi me’, ’Čekam te’... Takvoj djeci su dostupni različiti sadržaji na TV-u, neprikladni njihovom uzrastu rijaliti šou-i, koji podstiču nasilje. Kazna nije jedino rješenje za nasilnika, ali mora da postoji. Prvenstveno je potreban razgovor psihologa i pedagoga škole sa nasilnikom, upoznavanje roditelja s problemom, preduzimanje disciplinskih mjera, prebacivanje nasilnika u drugo odjeljenje, školu. Naglasila bih da je istovremeno potrebna pomoć i nasilniku i žrtvi, kako bi se problem riješio”, ističe Senada Đešević, i dodaje da je činjenica da  žrtve počinju kasno da pričaju o problemu u kojem se nalaze, nemajući snage da prijave, iako imaju vidne promjene: bolesne su često, izbjegavaju da idu u školu, slabo uče, pada im samopouzdanje, samopoštovanje, previše su mažene u porodici, stoga, ne umiju da se bore. 

“Problem bi trebalo tražiti iznutra, rješavajući ga pričom, učenjem. 
Mišljenja sam da je u prvom razredu osnovne škole potrebno da se gradi odnos zajedništva, drugarstva, prijateljstva, kako bi se problem suzbio na vrijeme”, naglašava ona.

Lj. V.

Back to Top