Ministarka nauke dr Sanja Damjanović održala je predavanje na Univerzitetu Mediteran na temu “Kako region može biti konkurentan ostatku Evrope?“ i tom prilikom predstavila upravi i studentima regionalni projekat “Međunarodni naučni institut na prostoru Jugoistočne Evrope”.
“Uspostavljanje velike naučne infrastrukture u ovom regionu je nužno i ovaj projekat predstavlja jedinstvenu platformu za edukaciju mladih naučnika, projekat za mlade generacije i centar izvrsnosti koji će učiniti da i zemlje regiona budu konkurentne ostatku Evrope”, ocijenila je ministarka nauke.
Ona je upoznala prisutne sa političkim i naučnim napretkom projekta. Osvrnula se i na nedavnu odluku kojom je jednoglasno izabrana Hadronska kancer terapija pomoću protona i težih jona sa istraživanjima iz Biomedicine, kao opcija projekta za Institut. Ta terapija sada predstavlja najsavremeniji i najuspješniji metod za liječenje velikog broja vrsta kancera. Realizacijom ovog projekta na teritoriji Jugoistočne Evrope ostvariće se društveni i ekonomski benefiti za cijeli region, uticati na povećanje kvaliteta života, posebno kada je u pitanju zdravlje, jer će ova metoda liječenja biti dostupna svim građanima regiona, objasnila je Damjanovićeva.
Projekat bi istovremeno bio jedinstven u svijetu, jer bi Institut bio ustanova u kojoj bi 50 odsto vremena bilo odvojeno za istraživanja iz Biomedicine. Na projektu bi radilo oko 1.000 istraživača, naučnika, inženjera, fizičara i doktora, dok bi broj pacijenata pokrivao potrebe teritorije od oko 20 miliona stanovnika.
Pored ministarke Damjanović, prvi put u Crnoj Gori je dr Alexander Fink, nuklearni fizičar i kosmolog iz Njemačke, održao je predavanje na temu "Da li je nauka sahranila Boga?".