Ministarstvo nauke: PREDSTAVLJENI MEĐUNARODNI PROGRAMI USAVRŠAVANJA IZ OBLASTI MOLEKULARNE BIOLOGIJE

Predstavnici Evropske laboratorije za molekularnu biologiju (EMBL) i Evropske organizacije za molekularnu biologiju (EMBO) predstavili su na Univerzitetu Crne Gore (UCG) programe saradnje sa ovdašnjim istraživačima i studentima iz Crne Gore, kao i konkurse na koje mogu aplicirati svi zainteresovani. Bilo je riječi i o programima za profesore biologije u srednjim školama, koji mogu pohađati kurseve u organizaciji ovih prestižnih institucija. 

Ministarka nauke dr Sanja Damjanović podsjetila je da je Crna Gora formalno postala član ovih prestižnih evropskih naučnih institutcija, i da će to pružiti velike mogućnosti crnogorskim naučnicima.

“Jačanje istraživačkih kapaciteta i inovacija kroz internacionalizaciju, pridruživanje velikim infrastrukturama i uključivanje u međunarodne istraživačke projekte, prioriteti su Ministarstva nauke. Sve navedeno će omogućiti pristup novim tehnologijama, podstaknuti umrežavanje, doprinijeti povećanju učešća u okvirnim programima EU poput Horizonta 2020, transferu znanja i tehnologija, ali i pokretanju novih kompanija. Internacionalizacija je danas prioritet i razvijenih zemalja, jer nijedna zemlja danas ne može samostalno savladati globalne izazove. Male zemlje, poput Crne Gore, nemaju drugu alternative”, kazala je ministarka Damjanović.

Prof. dr Predrag Miranović, direktor Centra za doktorske studije i dekan Prirodno-matematičkog fakulteta ocijenio je da ovakvi naučni centri nijesu samo mjesta koja pružaju dobre uslove i najsavremeniju opremu, već i mogućnost da istraživači iz Crne Gore budu u toku svjetskih naučnih istraživanja.

“Ovo je jedini put za Crnu Goru, imajući u vidu veličinu zemlje i nije realno očekivati da se možemo samostalno baviti naukom na svjetskom nivou. Ovo je naša šansa da budemo dio većeg sistema, konzorcijuma, da se povežemo sa dobrom istraživačkom grupom i na taj način budemo na frontu svjetske nauke”, istakao je Miranović i dodao da benefite od mobilnosti imaju ne samo istraživači već i matična institucija koja ih šalje. 

Crnogorskim istraživačima i studentima se pruža mogućnost za aktivno uključivanje u međunarodne projekte koje realizuju ove dvije institucije, a što će omogućiti korišćenje najsavremenije tehnologije iz oblasti molekularne biologije i medicine. EMBL i EMBO nude veliki broj programa i stipendija, a studenti doktorskih studija imaće priliku da nekoliko mjeseci borave upravo u ovim institucijama.

 

Silke Šumaher, direktorica Međunarodne saradnje EMBL-a, predložila je organizovanje službene posjete zainteresovanih studenata iz Crne Gore ovim institucijama, u drugoj polovini godine, kako bi se bliže upoznali sa njihovom radom i definisali potencijalne predmete istraživanja.

Na sastanku kojem su prustvovali i Hana Jurina iz Odsjeka međunarodne saradnje, moderator na radionicama doc. dr Danilo Mrdak sa Prirodno-matematičkog fakulteta i nacionalna kontakt osoba za saradnju sa EMBL i EMBO i Đurđina Bulatović, savjetnica u kabinetu ministarke nauke, konstatovano je da je neophodno potpisati ugovor sa UCG kako bi se omogućilo studentima da aktivno koriste njihove programe, saopšteno je iz Ministarstva nauke.

O. Đ.  

 

 

Back to Top