“Ostvarivanje prava djeteta na slobodno izražavanje mišljenja prate brojne poteškoće, što predstavlja ozbiljan izazov za porodice, škole, lokalne zajednice i društvo u cjelini, istakao je Zaštitnik ljudskih prava i sloboda Crne Gore Šućko Baković na konferenciji “Za snažniji glas djeteta u društvu“, koja je u organizaciji Zaštitnika održana u Podgorici. Na skupu su predstavljeni rezultata rada dosadašnjeg saziva Mreže zlatnih savjetnika Zaštitnika i predstavljani njeni novi članovi. Konferenciji su prisustvovali predstavnici Skupštine, Vlade, domaćih i međunarodnih organizacija i obrazovnih ustanova.
Kako stoji u saopštenju kancelarije Ombudsmana, Zaštitnik Baković ukazao je da je mogućnost slobodnog izražavanja mišljenja bitna u životu svakog djeteta − da govori o stvarima koje ga se direktno tiču i u kojima učestvuje, u skladu sa svojim psihofizičkim sposobnostima.
„ Prvi je utisak da je to lako ostvarljivo − i jeste, u svim slučajevima kada se mišljenje djeteta slaže sa mišljenjem odrasle osobe. Međutim, ukoliko je mišljenje djeteta suprotno, onda nastaju problem i tada dolazi do izražaja takozvani zaštitnički model odraslih koji je prisutan i u Crnoj Gori“, rekao je on, ukazujući da se što se tiče domaće prakse i primjene ovog prava, može reći da ostvarivanje prava djeteta na slobodno izražavanje mišljenja prate brojne poteškoće.
DJECA SU NAJBOLJI PROMOTERI
„Zapazili smo da pravni profesionalci nerijetko olako zaključuju da dijete zbog svog uzrasta nije sposobno da formira mišljenje. Uočena je i praksa da se djetetu ne pruža mogućnost da izrazi svoje mišljenje, pod izgovorom da bi to bilo suprotno njegovom najboljem interesu. Praksa je raznolika i u pogledu načina izražavanja mišljenja – neposredno ili posredno“, naglasio je Zaštitnik, navodeći da se nerijetko u sudskom i upravnom postupku djeca saslušavaju kako bi se ispunila zakonska forma, te da za porodicu, školu, lokalnu zajednicu, kao i za institucije i organe i društvo u cjelini predstoje ozbiljni izazovi.
Baković je podsjetio da su u instituciji Zaštitinika shvatili važnost uključivanja dječjeg mišljenja u sve što rade i zato su formirali Mrežu zlatnih savjetnika 2014. godine, uvjereni da su djeca najbolji promoteri njihovih prava. On je zahvalio prvoj generaciji Zlatnih savjetnika, ocjenjujući da su postigli značajne rezultate i poželio dobrodošlicu novim članovima.
Šef predstavništva UNICEF-a za Crnu Goru Osama Kogali smatra je da je prva, pionirska generacija Zlatnih savjetnika napravila značajan, istorijski važan napor za unapređenje prava djece u Crnoj Gori. On je iznio dvije važne poruke. Prva je upućena odraslima da treba djecu da slušaju i obrate pažnju na njihove savjete kada je u pitanju njihova dobrobit i budućnost. Druga je namijenjena zlatnim savjetnicima, koji imaju veliku odgovornost da predstavljaju svu djecu Crne Gore.
DRUGAČIJI PRISTUP
U ime prve generacije Zlatnih savjetnika na skupu su govorili Bojana Šolaja, Marija Kalezić, Milica Tapušković i Jana Rakočević.
„Svјеdоci smо da su dјеca u našој zеmlji čеstо shvaćеna kaо dеkоr. Samо pоstојanjе Mrеžе dalо је priliku svima nama da sе naš glas zaista čuје, a krоz nas i glas svе dјеcе u Crnој Gоri. Takо је instituciјa Zaštitnika krоz naš rad pоkazala kоlikо је važnо da dјеca i mladi budu shvaćеni kaо ravnоpravan i važan diо društva čiје mišljеnjе mоra da budе saslušanо i uvažеnо“, istakla je Bojana Šolaja.
Marija Kalezić je ukazala da nije mogla ni naslutiti koliko će joj učešće u Mreži pomoći, ne samo u upoznavanju koncepta prava djeteta i ljudskih prava uopšte, već u poznavanju društva, sistema i uloge svih nas kao pojedinaca.
Podsjećjući da su Zlatni savjetnici učestvovali u izradi dječjeg izvještaja koji je pratio alternativni izvještaj Zaštitnika o implementaciji preporuka Komiteta UN o poštovanju dječjih prava u Crnoj Gori i da je nekoliko njih imalo šansu da otputuje u Ženevu i predstavlja taj dokument, Jana Rakočević je naglasila da je velika čast predstavljati djecu Crne Gore, a još veća mogućnost da će stavovi i mišljenja zlatnih savjetnika pomoći državi da neke stvari popravi, neke unaprijedi a neke sagradi kako bi svim budućim generacijama djetinjstvo bilo ljepše, zdravije, sigurnije, slobodnije i bogatije.
Ukazujući da se učešće djece u mnogim događajima često svodi na „dekoraciju“, Milica Tapušković je kazala da ju je, kada je izabrana za Zlatnog savjetnika, iznenadio drugačiji pristup – “naše mišljenje, naše ideje i inicijative je imao ko da čuje i uvaži“.
PROBUDITI SVIJEST GRAĐANA
Na skupu su govorili novoizabrani zlatni savjetnici.
Nađa Bulatović je kazala je da veoma srećna zbog toga što je postala članica Mreže, ali i da osjeća odgovornost zbog obaveza koje slijede.
„Očekujem da ću zajedno sa svim članovima mreže uspjeti da probudim svijest građana Crne Gore o dječjim pravima i uopšte o važnosti dječije participacije. Takođe se nadam da ćemo zajedničkim snagama i trudom uspjeti da smanjimo nasilje nad djecom i da će samim tim naša država biti bolje mjesto za život“, poručila je ona.
Đorđe Ivanović je istakao da želi da i njegov glas dopre do ljudi koji mogu da čuju, razumiju i uzmu u obzir stavove i razmišljanja djece i mladih, jer su ona budućnost Crne Gore.
„ Ističem da mi kao djeca nismo ni mali ni nezreli, već samosvjesni i sloodnoumni da svijet posmatramo širom otvorenih očiju. Nadam se da će ono što budemo ovdje predlagali, kao neko ko predstavlja djecu, biti sagledano, analizirano i prihvaćeno u cilju poboljšanja život mladih u državi“, rekao je on.
Zamjenica Zaštitnika Snežana Mijušković zahvalila je partnerima iz Save the children organizacije na trogodišnjoj pomoći u stvaranju koncepta Zlatnih savjetnika, kao i UNICEF-u na saradnji u pripremi ovog skupa i budućeg rada. Izražena je i zahvalnost na partnerstvu i NVO Centar za prava djeteta, koja je svih proteklih godina učestvovala u radu sa djecom i na taj način doprinijela kvalitetu rada Mreže.
„Djeca imaju prava, na nama je da ih upoznamo sa tim pravima. Međutim, osim prava djeca postoje i obaveze – a obaveza svih nas je da ostvarujući svoja prava nikako ne ugrozimo prava drugih “, dodala je ona.
„Vremenom smo rasli, postajali sve vidljiviji, važniji, interesantniji relevantnim subjektima u ovoj oblasti, a posebno medijima. Drago nam je zbog toga i nastavićemo da radimo posvećeno kako bi dodatno jačali dječju participaciju i poštovanje dječjih prava“, zaključila je savjetnica Zaštitnika i koordinatorka Mreže Duška Šljivančanin.