USVOJEN GODIŠNJI PLAN OBRAZOVANJA ODRASLIH ZA 2018. GODINU

Centar za stručno obrazovanje pripremio je Godišnji plan obrazovanja odraslih za 2018. godinu. Naime, u cilju uključivanja što većeg broja građana u programe cjeloživotnog obrazovanja i učenja, kao i unapređenja njihovih znanja, vještina i kompetencija,Vlada Crne Gore usvojila je 2014. godine Plan obrazovanja odraslih u Crnoj Gori (2015-2019). Na osnovu ovog četvorogodišnjeg plana donose se godišnji planovi, kojima se detaljno, po prioritetnim oblastima, razrađuju aktivnosti i raspodjeljuju po opštinama. Plan obrazovanja odraslih i godišnji planovi treba da vode dostizanju ciljeva, definisanih u Strategiji obrazovanja odraslih u Crnoj Gori za period 2015-2025. godine.

Godišnji plan obrazovanja odraslih je operativni plan koji sadrži aktivnosti, ciljne grupe, nosioce aktivnosti, indikatore za praćenje, planirana finansijska sredstva i izvore sredstava neophodne za njegovu realizaciju.

 

PROMOVISANJE CJELOŽIVOTNOG UČENJA

 

U uvodnom dijelu Godišnjeg plana naglašeno je da obrazovanje odraslih treba da doprinese bržem ekonomskom napretku i razvoju društva, ličnom razvoju pojedinca i većoj socijalnoj uključenosti i djelovanju građana u društvenoj zajednici.

“U narednom periodu potrebno je nastaviti sa promovisanjem značaja cjeloživotnog učenja. Promovisanje cjeloživotnog učenja treba usmjeriti na ključne aktere koji mogu uticati na otklanjanje prepreka za uključivanje građana u različite oblike obrazovanja i učenja. Vane je cacti savviest o tome da se uklanjanjem prepreka i dodatnim motivisanjem građana može ostvariti veći nivo učešća građana u programima cjeloživotnog učenja, koje je već prepoznato kao značajan problem. Nastojimo da građani aktivno učestvuju u demokratskim procesima, da imaju vještine i znanja da žive i rade zdravije i produktivnije i da učestvuju u kulturnim i društvenim aktivnostima od veoma ranog uzrasta do poznijih godina života”, stoji pored ostalog, u ovom planu.

U dokumentu se ukazuje na značaj učenja na radnom mjestu. Osim dominantnog učenja za tržište rada, potrebno je razvijati sve oblike učenja kojima se omogućava slobodni razvoj pojedinca, osnažuje njegova građanska uloga, inicira međugeneracijska saradnja i postiže zadovoljstvo ostvareno procesom učenja.

Ovaj godišnji plan fokusira se na ciljne grupe sa nižim nivoom obrazovanja, dugotrajno nezaposlene, osobe koje žive u ruralnim područjima, starije osobe i pripadnike ranjivih grupa. Da bi se ostvarili ciljevi neophodna je intenzivna saradnja relevantnih institucija i socijalnih partnera.

 

PROJEKAT NACIONALNI KOORDINATOR ZA UČENJE ODRASLIH

 

Ministarstvo prosvjete i Centar za stručno obrazovanje nastavljaju sa implementacijom dva izuzetno važna projekta za oblast obrazovanja odraslih, koji se realizuju u okviru Erasmus + programa, uz finansijsku podršku EU.

Projekat Nacionalni koordinator za učenje odraslih se sprovodi u cilju: podizanja svijesti građana, posebno onih sa niskim vještinama i kvalifikacijama o značaju učešća u aktivnostima cjeloživotnog učenja, promovisanju obrazovanja odraslih sa aspekta zapošljavanja i ličnog razvoja, podizanja svijesti stručne javnosti o važnosti obrazovanja odraslih i njegovog boljeg pozicioniranja u obrazovnoj politici Crne Gore i predstavljanju evropskih politika sa ciljem unapređenja crnogorske politike obrazovanja odraslih.

 

EPALE NACIONALNI SERVIS PODRŠKE

 

Projekat EPALE Nacionalni servis podrške (NSS) za Crnu Goru ima za cilj: podizanje svijesti stejkholdera o značaju umrežavanja i korišćenja različitih resursa za učenje, promociju značaja obrazovanja odraslih na nacionalnom i međunarodnom nivou, motivisanje opšte i stručne javnosti za korišćenje elektronske platforme I Promociju EPALE zajednice u Crnoj Gori.

Pored ovih projekata i nadležna ministarstva u različitim oblastima realizuju projekte kojima je cilj unapređenje kompetencija kadra koji radu u određenom sektoru, u skladu sa evropskim standardima.

Godišnji plan obrazovanja odraslih za 2018. godinu, pripremila je Radna grupa koju čine predstavnici: Ministarstva prosvjete, Centra za stručno obrazovanje, Ministarstva rada i socijalnog staranja, Ministarstva održivog razvoja i turizma, Ministarstva ekonomije, Zavoda za zapošljavanje Crne Gore, Privredne komore, Uprave za kadrove, Unije poslodavaca i Zajednice opština Crne Gore.

Lj. V.

 

 

Back to Top