NEOPHODNA VELIKA NAUČNOISTRAŽIVAČKA STRUKTURA

Zemljama Jugoistočne Evrope potrebna je velika naučnoistraživačka infrastruktura kako bi razvijale istraživačke kapacitete, pokrenule transfer znanja i direktno uticale na društveni i ekonomski progres, zaključili su učesnici naučnog Foruma u Trstu koji je organizovalo Ministarstvo nauke Crne Gore u saradnji sa ICTP institutom “Abdus Salam”.

Osim brojnih predavanja, delegacija Foruma je posjetila i "Eletra" laboratoriju (sinhrotron treće generacije) koja se nalazi u okviru Tehnološkog naučnog parka u Bazovici blizu Trsta. Ima široku primjenu u medicini, nanotehnologiji, arxeologiji, farmaciji i drugim naučnim oblastima.

Naučni forum pod naslovom ‘Forum on New International Research Facilities in South East Europe’ podržan je od strane UNESCO-a, Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA), Evropskog društva fizičara i Međunarodne Fondacije za razvoj (FIT). Na Forumu su prvi put predstavljena idejna rješenja za obje opcije instituta, odnosno Četvrtu generaciju Sinhrotronskog izvora zračenja i Hadronsku kancer terapiju i istraživanje u biomedicini pomoću protona i težih jona.

Ministarka nauke dr Sanja Damjanović ocijenila je da je Forum “kulminacija ogromnog truda koji smo uložili u 2017. godini na političkoj i naučnoj sceni, te da smo pokrenuli veliki naučno-tehnološki projekat koji bi donio benefit regionu i učinio da konačno postane konkurentan ostatku Evrope”.

Na Forumu je bilo više od 100 učesnika, među kojima predstavnici Evropske komisije, Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA), Evropskog društva fizičara (EPS), ESFRI, istaknuti predstavnici naučne zajednice (CERN-a, HIT-a, CNAO, GSI/FAIR, DESY), kao i predstavnici naučne i poslovne zajednice Regiona, saopštilo je Ministarstvo nauke.

O. Đ. 

Back to Top