Na sajtu renomirane evropske obrazovne mreže za analizu evropskih obrazovnih sistema Euriydice objavljene su publikacije na crnogorskom jeziku koje predstavljaju izvanredan izvor komparativnih analiza iz oblasti obrazovanja.
Kako stoji u saopštenju Ministarstva prosvjete, dostupne publikacije su: “Ključni podaci o nastavi jezika u školi u Evropi 2017”; “Preporučeni godišnji fond časova u obaveznom obrazovanju u Evropu 2016/2017. godine − komparativni pregled”, “Nacionalni sistemi studentskih naknada i podrške u visokom obrazovanju u Evropi 2016/2017. godine”, “Struktura evropskih obrazovnih sistema 2016/2017. godine”, “Plate i novčane naknade nastavnika i direktora škola u Evropi 2015/2016. godine”.
Crna Gora je članica Eurydice mreže od 2013. godine. Nacionalna Eurydice jedinica nalazi se u Ministarstvu prosvjete, Direktoratu za visoko obrazovanje, a jedna od njenih aktivnosti je prevođenje publikacija na crnogorski jezik, tako da prevodi budu dostupni i crnogorskoj javnosti čime će se olakšati njihovo korišćenje.
Mrežu čine Evropska jedinica zadužena za koordinaciju i objavljivanje publikacija, koja je u Briselu, kao i 42 nacionalne jedinice. To su države članice EU, Makedonija, Albanija, Bosna i Hercegovina, Island, Crna Gora, Lihtenštajn, Norveška, Srbija, Švajcarska i Turska. Nacionalne jedinice prikupljaju podatke i učestvuju u analizi istih.
Informacije Eurydice mreže namijenjene su svim zainteresovanim stranama koje na direktan ili indirektan način utiču na kreiranje obrazovne politike, a odnose se sve nivoe obrazovanja od predškolskog do visokog sa različitih aspekata: od legislative, reformskih procesa, nastavnog kadra, programa mobilnosti, obrazovanja i usavršavanja nastavnika, do finansiranja obrazovanja.
Aktivnim učešćem u Eurydice-u Crna Gora informiše sve članice Eurydice mreže o politici, socijalnoj i ekonomskoj situaciji i trendovima, organizaciji i upravljanju, finansiranju u obrazovanju, obrazovanju i vaspitanju u svim fazama života. Dodatna vrijednost učešća ogleda se u mogućnosti razmjene, kroz uspostavljenu elektronsku platformu za saradnju, pitanja, dilema, i informacija o izazovima sa kojima se susrijećemo u reformi obrazovanja, sa svim zemljama članicama mreže, i na taj način dobijemo dobar uvid u sistemska rješenja i iskustva u implementaciji istih u zemljama EU.
Da bi se obezbijedilo uspješno funkcionisanje mreže i operativno učešće Crne Gore uspostavljena je saradnja sa svim relevantnim kreatorima obrazovne politike u Crnoj Gori, a u cilju pripreme informacija o našem obrazovnom sistemu i podizanja svijesti o značaju same Eurydice mreže. U realizaciji predviđenih aktivnosti svoj doprinos daju predstavnici Centra za stručno obrazovanje, Zavoda za školstvo, Ispitnog centra, ustanova visokog obrazovanja, obrazovno vaspitnih ustanova, kao i predstavnici Ministarstva prosvjete.
Publikacije su dostupne i na sajtu Ministarstva prosvjete na baneru EURYDICE.
Lj. V.