Dualno obrazovanje koje se od početka ove školske godine primjenjuje u srednjim stručnim školama u Crnoj Gori pozitivno ocjenjuje svi akteri – učenici, zaposleni u školama i obrazovnim institucijama.
“Radiće se na tome da se dualno obrazovanje širi na sve gradove u Crnoj Gori i na sve programe trećeg stepena”, kazao je direktor Centra za stručno obrazovanje Duško Rajković povodom početka realizacije ovog sistema obrazovanja u Crnoj Gori.
On je, govoreći o benefitima ove vrste obrazovanja, koja podrazumijeva paralelno učenje i rad kod poslodavca uz naknada, rekao: “Poslije skoro decencije Vlada je stvorila uslove za realizaciju dualnog obrazovanja. Došlo je vrijeme da u edukaciju mnogo više uključimo poslodavce i podijelimo odgovornost za kvalitet stručne obuke. Nadam se da ćemo ovaj vid edukacije proširiti na sve škole i sve obrazovne programe trećeg stepena”.
Svaki učenik u dualnom sistemu prima mjesečnu naknadu i ima mentora kod poslodavca, ali njegov napredak prati i ocjenjuje organizator praktične nastave u školi. Prednost je i to što se učenici koji uđu u ovaj vid edukacije, potpisuju individualni ugovor sa poslodavcem za sve tri godine obuke, čime se značajno povećavaju šanse da se učenik kod tog poslodavca i zaposli.
Nebojša Delibašić, mentor iz Elco tima, smatra da postoji velika mogućnost da učenici koji se pokažu dobrim, dobiju i zaposlenje: “Imamo četiri učenika koji, osim što uče u školi, imaju priliku da sve to povežu u praksi i raspoloženi su za prihvatanje novih znanja što će im biti važno za zaposlenje. Ukoliko se pokažu dobrim, Elco je otvoren i postoji mogućnost da se najbolji i zaposle”, kazao je on.
Uvođenje dualnog obrazovanja je, i prema mišljenju Miodraga Mićovića, profesora Srednjoj elektrotehničkoj školi “Vaso Aligrudić” u Podgorici, veliki korak naprijed, te da su za sada zadovoljni i učenici i poslodavci.
“Dualno obrazovanje će učiniti da kompanije i privrednici dobiju kvalitetan kadar, a učenici brzo zapolsenje. Djeca su ovdje već počela da stiču vještine i ukoliko se pokažu dobrim ne sumnjam da će ih svaki poslodavac ostaviti na tom mjestu. Ono što je posebno važno jeste da nam je upravo ovaj vid obrazovanja omogućio da poslije devet godina upišemo učenike na program elektroinstalater. Jer, nije malo kad učenik prima naknadu za rad kod poslodavca koju mu obezbeđuje Ministarstvo, ali i stipendiju od 70 eura ukoliko se odluči za neki od deficitarnih smjerova u srednjoj stručnoj školi. Sada od naših 17 elektroinstalatera njih devet ide kod poslodavca. I siguran sam da ćemo imati još više zainteresovanih učenika kada već naredne godine vide ovu djecu koja sebi obezbjeđuju sigurnu budućnost. To je i svrha svega što radimo”, istakao je Veselin Pićurić, direktor Srednje elektrotehničke škole “Vaso Aligrudić”.
Ističući da bez prakse nema ni kvalitetnog stručnog obrazovanja, direktor direktorata za srednje obrazovanje u Ministarstvu prosvjete Veljko Tomić, naglasio je da su izmijenjeni zakoni i stvorene sve pretpostavke da stručne škole budu ne rezervni već prvi izbor svršenim osnovcima”. “Dvjesta šezdeset četiri učenika u 12 opština i 17 škola je potpisalo ugovore sa poslodavcima. I oni će biti ti koji će razviti, ne samo manuelne vještine, već i sposobnost prilagođavanja novim situacijama i preduzetničke kompetencije”, zaključio je Tomić.