Budžet Ministarstva nauke za 2018. godinu je najvećido sada, i uvećan je za 60 odsto, što će nam omogućitida otpočnemo planirane aktivnosti koje su definisane u novoj Strategiji, a koja se trenutno nalazi na javnojraspravi, saopštila je ministarka dr SanjaDamjanović povodom predstavljanja Predloga zakonao Budžetu za 2018. godinu koji je Vlada usvojila.
Kada je riječ o nivou ulaganja u nauku i razvoj u CrnojGori, on je još uvijek na nižem nivou u odnosu na EU prosjek, posebno nivo ulaganja privatnog sektora u istraživanje. Zato je cilj Ministarstva nauke za narednugodinu, naglasila je ministarka, da kroz realizacijuaktivnosti podstakne ulaganje iz privatnog sektora, kaoi korišćenje međunarodnih fondova.
“Kad je riječ o EU programu Horizont 2020, od ovegodine imamo značajno bolje rezultate i uključivanje u nekoliko krupnih naučnih projekata, tako da smo u ovoj godini ostvarili neto pozitivan povraćaj uloženihsredstava. To je znak da smo na dobrom putu”, istaklaje Damjanovićeva.
Ministarstvo nauke je prepoznalo izazove i jasnodefinisalo tri cilja: poboljšanje ljudskih resursa iistraživačkih kapaciteta putem zapošljavanja mladihljudi, doktoranata, na univerzitetima, ali u privredi iomogućavanje rada na istraživačkim i inovativnimprojektima koji će imati aktivnu komponentuinternacionalizacije, tj. mobilnosti, jer je uspostavljenopartnerstvo sa vodećim evropskim naučniminstitucijama.
“Time ćemo uticati na smanjenje odliva talenata, ali ina otvaranje istraživačkih pozicija u privatnom sektoru.Drugi cilj za narednu godinu je finansiranjenaučnoistraživačkih i inovativnih projekata koji će bitiusmjereni ka krupnijim, razvojnim projektima i imatiza cilj tehnološki oporavak Crne Gore. Koristićemonacionalna sredstva koja treba da budu poluga zakorišćenje međunarodnih fondova, posebno iz EU programa Horizont 2020, a za ovu realizaciju će bitivažno priključivanje vodećim evropskim naučniminfrastrukturama koje omogućavaju umrežavanje, kao itransfer znanja i savremenih tehnologija. Zbogposljedica tranzicije, tehnološki nivo naše privrede je ispod nivoa razvijenih zemalja. Iz tog razloga smoinicirali osnivanje velike naučne infrastruktureMeđunarodnog naučnog instituta, koji će predstavljatizamajac novog ciklusa razvoja naše privrede, naučnotehnološkog oporavka regiona, ekonomijebazirane na znanju, od čega će korist imati društvo u cjelini. Sve ovo bi spriječilo ne samo odliv talenata, već bi region postao mjesto koje bi privlačilo vrhunskestručnjake”, objasnila je ministarka Damjanović.
Prema njenim riječima, Crna Gora mora biti usmjerenaka inovativnosti, da bi se ostvarile šanse na globalnomtržištu.
“Ovo polje je atraktivno za mlade ljude koji sve višeovdje vide šansu za zapošljavanje. Cilj je da kreiramobolje uslove za samozapošljavanje putemuspostavljanja inovativnog startup ekosistema, za šta je neophodno uklanjanje barijera putem zakonskihpromjena, a u čemu smo osigurali podršku Evropskekomisije, koja će pomoći da se takva politika realizuje. Pružanjem novih finansijskih instrumenata, kao iambijenta za rad, daljom realizacijom Naučno-tehnološkog parka unaprijedićemo sinergije izmeđuprivrede i nauke”, zaključila je ona.
O. Đ.