Adaptirane prostorije Resursnog centra Podgorica, koje će biti korišćene od strane Javne predškolske ustanove „Đina Vrbica“, svečano su otvorene juče i u njima će biti smješteno preko 200 mališana. Prostor je površine oko 380 m2, a vrijednost radova na prilagođavanju potrebama predškolske ustanove iznosila je oko 40.000 eura. Prostor se sastoji od pet radnih soba, dva toaleta i jedne kuhinje i predstavlja samo prvi u nizu koraka na adaptaciji i prenamjeni postojećih objekata koji se ne koriste, te dogradnji postojećih vrtića.
Ministar prosvjete dr Damir Šehović je tokom otvaranja govorio o važnosti da se problem prebukiranosti rješava izgradnjom novih objekata, ali i dogradnjom ili adaptacijom već postojećih prostora. Projekat izgradnje sedam vrtića sa CEB-om, vrijednosti 10 miliona eura je, kako je istakao ministar, najveći korak u rješavanju ovog pitanja.
Pored već izgrađenog vrtića u Zagoriču kapaciteta za 340 djece i trenutnih radova na vrtiću na Starom Aerodromu sličnih kapaciteta, koji teku planiranom dinamikom i čiji se završetak očekuje u prvoj polovini naredne godine, početak izgradnje većine ostalih vrtića u okviru projekta sa CEB-om planiran je za narednu godinu, istakao je Šehović.
Ministar je ocijenio da moramo djeci pružiti priliku za rano učenje, s obzirom na nemjerljive benefite predškolskog vaspitanja i obrazovanja: ”Ona rečenica da je pogrešno obrazovano dijete izgubljeno dijete, postavlja pred nas ogromnu odgovornost: da ne izgubimo ni jedno. Ako svi budemo razumjeli da je to obaveza svih nas – institucija, roditelja, civilnog sektora... siguran sam da ćemo u tome uspjeti”, zaključio je.
Direktor „Đine Vrbice“ Vuk Stanišić poručio je prisutnima: “Vrtić koji danas otvaramo značajan je iz više razloga. Kao prvo, nalazi se na teritoriji mjesne zajednice Zabjelo, koja je do sada imala najveći problem prebukiranosti. Značajan je i zato što je riječ o prostoru za koji se neće plaćati zakup. Time on simbolizuje pravac djelovanja nove uprave ove predškolske ustanove ka eknomičnim, efikasnim i efektivnim rješenjima. Na adaptaciji je radio čitav naš kolektiv vikendima, pa čak i noću, svako je radio ono što je znao i tako smo gradili timski duh koji će nam biti vjetar u leđa i za sve slične aktivnosti u budućnosti. Ovo mjesto će biti jedan od kulturnih centara naše ustanove kroz koje ćemo, u saradnji sa Resursnim centrom i kulturnim manifestacijama promovisati i ideju inkluzivnog obrazovanja.”
Tokom događaja naglašen je značaj zalaganja Glavnog grada se se „Đini Vrbici“ ustupi na adaptaciju i korišćenje još jedan prostor u Staroj Varoši.
Predškolsko obrazovanje socijalizuje, priprema za školu, uči zdravim navikama, te zato imamo obavezu više da dalje poboljšavamo uslove u kojima djeca borave, zaključeno je.
Svi novi prostorni kapaciteti koji su planirani će stvoriti uslove za boravak više od 1.600 djece.