Peti dijalog o politikama u obrazovanju u Novom Sadu: RAZMJENA ZNANJA VODI KA POZITIVNIM PROMJENAMA

Generalna direktorica Direktorata za visoko obrazovanje Mubera Kurpejović predstavila je izazove sa kojima se suočava Crna Gora u oblasti obrazovanja na Petom dijalogu o politikama u obrazovanju koji je održan u Novom Sadu.

Učesnici − predstavnici državnih delegacija, kao i univerziteta iz 17 zemalja,  razgovaraju na ovom skupu o nastavku saradnje i daljoj izgradnji kapaciteta na polju obrazovanja. Dijalog predstavlja jedan od mehanizma saradnje Kine i 16 zemalja Centralne i Istočne Evrope, a posvećen je unapređenju prosvjetne saradnje i modernizaciji obrazovne politike, poboljšanju kvaliteta obrazovanja i kompetenciji predavača, kao i reformi obrazovanja u inovacijama.

Dvodnevnu konferenciju otvorili su predsjednica Vlade Republike Srbije Ana Brnabić, ministar nauke, prosvete i tehnološkog razvoja Republike Srbije Mladen Šarčević,  zamjenik kineskog ministra prosvjete Du Džanjuen i rektor novosadskog univerziteta Dušan Nikolić.

Premijerka Brnabić je rekla da će ovaj dijalog doprinijeti boljem razumijevanju i jačanju saradnje jer intelektualna elita koja se okupila u Novom Sadu razumije potrebu razmjene znanja i iskustava koja vodi ka pozitivnim promjenama i inovativnim idejama.

Ministar Šarčević je izrazio nadu da će zajednički rad na promociji dijaloga biti plodonosan jer je Kina među vodećim zemljama svijeta.

Održani  su  I okrugli stolovi:  „Napredovanje obrazovanja kroz razvoj nauke i inovacija“, „Međuvladina i međuinstitucioinalna saradnja na polju obrazovanja i novi bilateralni i multilateralni programi“, „Mapiranje postojećih kapaciteta visokog obrazovanja i mogućnosti jačanja inovativnih potencijala i konkurentnosti“, u okviru kojih je govorila i generalna direktorica Direktorata za visoko obrazovanje Mubera Kurpejović. Ona je istakla značaj naučno-istraživačke djelatnosti i inovacija za obrazovanje, kao i značaj bilateralnih i multilateralnih programa u izgradnji kapaciteta.

Mubera Kurpejović prisustvovaće će danas na Univerzitetu u Novom Sadu i Četvrtom Konzorcijumu institucija visokog obrazovanja u okviru mehanizama saradnje NR Kine i zemalja centralne i istočne Evrope – CEIZ.

Mehanizam 16+1 usmjeren je na koordinaciju razvojnih strategija u oblastima investicija, infrastrukture, transporta, nauke, obrazovanja, kulture, turizma i poljoprivrede 17 država Kine, Albanije, Bosne i Hercegovine, Bugarske, Crne Gore, Estonije, Hrvatske, Letonije, Litvanije, Mađarske, Makedonije, Poljske, Rumunije, Srbije, Slovačke, Slovenije i Češke.

Lj. V.

 

Back to Top