Predstavljeni rezultati projekta „Modernizacija obrazovnih programa i obuka nastavnika“: URAĐENO 29 STANDARDA ZANIMANJA

Na Nacionalnoj konferenciji o rezultatima projekta „Modernizacija obrazovnih programa i obuka nastavnika“, koja je održana u Podgorici, predstavljena su dostignuća u proteklih 18 mjeseci. Program u okviru IPA Komponente IV Operativnog programa Razvoj ljudskih resursa, realizuje Britanski savjet, a finansira se iz sredstava Evropske unije. Na Konferenciji su učestvovali predstavnici Ministarstva prosvjete, Centra za stručno obrazovanje, Zavoda za školstvo i drugih uključenih institucija, kao i nastavnici i poslodavaci.

Generalni direktor Direktorata za opšte srednje obrazovanje, stručno obrazovanje i obrazovanje odraslih Veljko Tomić predstavio je ključne korake i aktivnosti ovog projekta koji su utvrđeni Strategijom razvoja stručnog obrazovanja (2016-2020), među kojima: analizu potreba tržišta rada, postojećih kvalifikacija i potrebe za njihovom modernizacijom, kao i unapređenje metodoloških dokumenata i izrada standarda zanimanja, kvalifikacija i obrazovnih programa i obuka nastavnika u školama koji će implementirati nove obrazovne programe.

 „Projektom je ostvareno više od planiranog. Urađeno je 29 standarda zanimanja, 36 standarda kvalifikacije, 10 obrazovnih programa iz oblasti elektrotehnika, građevina, ekonomija, pravo, ugostiteljstvo, usluge, mehatronika, kao i 12 ispitnih kataloga u skladu sa kojim odrasli mogu vrednovati neformalno i informalno stečena znanja. U izradi ovih dokumenata učestvovalo je više od 280 članova radnih grupa iz 21 škole, devet institucija i organa i 17 privrednih subjekata, a obučeno je više od 180 nastavnika“, kazao je Tomić i dodao da su unapređeni i kapaciteti sektorskih komisija, kao i školskih timova za karijernu orijentaciju.

Predstavnik Delegacije Patrik Šmelcer ocijenio je da je ovaj projekat izuzetno uspješan i zahvalio  na saradnji svim uključenim partnerima. On je naglasio je da su njegovi rezultati i naučene lekcije kamen temeljac budućeg rada na reformi stručnog obrazovanja u Crnoj Gori i uvod u sprovođenje projekata u okviru IPA perspektive II.

Direktor Centra za stručno obrazovanje Duško Rajković ukazao je na dobru saradnju i posvećenosti svih aktera koji su bili uključeni u sprovođenje projektnih aktivnosti, ukupno 280 predstavnika institucija, privrednih subjekata, fakulteta i škola. Posebno je istakao značaj javnih rasprava koje su organizovane tokom procesa izrade dokumenata čime je napravljen korak naprijed u pogledu njegove transparentnosti.

Direktorica Britanskog savjeta u Crnoj Gori Vanja Madžgalj rekla je da je obrazovanje u centru djelovanja Britanskog savjeta. Ona je izrazila  zadovoljstvo zbog učešća Britanskog savjeta kao implementatora u radu na reformi od strateškog značaja za podizanje kompetitivnosti privrede Crne Gore i kreiranju preduslova za stvaranje održivog sistema stručnih kvalifikacija. Korisnici i učesnici u sistemu stručnog obrazovanja imaće na raspolaganju nove alatke za kontinuirano unapređenje kvalifikacija u skladu sa izazovima u budućnosti.

Na skupu su održane  detaljne prezentacije o rezultatima i aktivnostima u okviru svih pet komponenti Projekta. Izlagali su Zora Bogićević, načelnica Odjeljenja za razvoj stručnog obrazovanja i  koordinator projektau Ministarstvu prosvjete, Klaus Nue Moler, vođa projektnog tima, Vesna Vučurović, načelnica Odjeljenja za nacionalni okvir kvalifikacija u Ministarstvu prosvjete, Sandra Brkanović, rukovodilac Odjeljenja za istraživanje i razvoj kvalifikacija u Centru za stručno obrazovanje, Slobodan Mikavica, direktor preduzeća Elko tim i potpredsjednik Unije poslodavaca, Dušan Pejović, samostalni savjetnik za istraživanje i razvoj kvalifikacija u Centru za stručno obrazovanje, i Marina Braletić-Taljanović, nastavnica Srednje elektrotehničke škole „Vaso Aligrudić“ u Podgorici.

Lj. V.

Back to Top