Šefica katedre za fiziku u “Hasmonean High School“u Londonu Viktorija Nestor održala je učenicima barske Srednje ekonomsko-ugostiteljske školepredavanje o obnovljivim izvorima energije. Predavanje je organizovano u okviru multimedijalne manifestacije pod nazivom “Green culture forum”.
Engleska gošća je na zanimljiv način predstavila izradu solarnih panela, vjetrenjača i hidrogenskih ćelija i inspirisala učenike na razmišljanje o tome kako je moguće koristiti energiju obnovljivih izvora.
„U Londonu predajem fiziku u ‘Hasmonean High School’ koja je jedna od najbolje rangiranih u zemlji. Organizujemo razne projekte u cilju istraživanja obnovljivih izvora energije, kako bi učenici mogli da primijene naučne koncepte u svakodnevnom životu i razumiju praktičnu prirodu fizike. Na današnjem predavanju sam se prijatno iznenadila koliko djeca znaju. Prepametni su i kooperativni. Mislim da im je ovo danas dobro došlo. Trebalo bi organizovati više edukativnih programa kako bi se mladi ne samo upoznali, nego i bili u toku sa naučnim dostignućima u svijetu. Recimo, ima stvari kao što je ‘biomasa’ koja se ne iskorišćava. Biomasa od drveća, vegetacije, kao i voda, sunce... može se iskoristiti za proizvodnju energije, a vaša zemlja za to ima mnogo potencijala”, kazala je Nestor za Radio Bar, a prenosi portal Barinfo.
Predavanje su inicirali profesorica biologije i hemije Dragica Radović i profesor ekonomske grupe predmeta Marko Pejović, koji je i projektni koordinator u NVO “Svetionik”, lokalnom partneru organizatora “Green culture Foruma”, NVO “Krug” – međunarodne organizacije sa sjedištem u Londonu, Podgorici i Skoplju, čiji je cilj umrežavanje stručnjaka sa svih strana svijeta i “prenošenje zelenih ideja do najudaljenijih kutaka na planeti”.
„U školi su predavanja uglavnom teorijska, nismo u mogućnosti da izvedemo eksperimente, ali njima je ova tema jako interesantna i o njoj dosta znaju. Danas su imali priliku da kroz zabavu uče o onome što je vrlo bitno, a to je da treba koristiti što više obnovljivih izvora energije, jer na taj način čuvamo našu životnu sredinu“, naglasila je Radović.
„Prošle godine je prof. Dragica Radović vodila učenike na Adu gdje je u sklopu ‘Culture green foruma’ takođe održana radionica. Gostujući predavači iz SAD i Engleske tada su bili prezadovoljni znanjem i aktivnim učešćem naših učenika, a djeca oduševljena onim što su čuli i vidjeli na radionici. Željeli smo da im i ove godine pružimo priliku da saznaju više kroz praktične eksperimente. Srednja ekonomsko-ugostiteljska je jedina škola u Crnoj Gori u kojoj je održano predavanje ovog tipa“, istakao je Marko Pejović.
Projekat se realizuje u saradnji sa Opštinom Ulcinj, Ministarstvom kulture, Ministarstvom održivog razvoja i turizma, Kulturnim centrom Ulcinj, Lušticom Bay, Opštinom Podgorica, NVO Samohrani roditelji, NVO Naša Akcija, NVO Sinergija, NVO Svetionik, FLU, FDU, iACT, Bushcrafts Montenegro, Tehnopolisom i Centrom za dušu i tijelo.
N. N.
Izvor: barinfo.me