Centar za stručno obrazovanje predstavio je na Međunarodnom podgoričkom sajmu knjiga i obrazovanja EPALE Nacionalni servis podrške za Crnu Goru 2017-2018 koji je već realizovao tokom prošle godine u okviru projekta EPALE (Elektronska platforma za učenje odraslih u Evropi).
Direktor Centra za stručno obrazovanje Duško Rajković (vođa projekta) ukazao je na značaj ovog projekta koji treba da doprinese povećanju svijesti građana o značaju učešća u aktivnostima cjeloživotnog učenja, promovisanju važnosti obrazovanja odraslih s aspekta zapošljavanja i ličnog razvoja i ocijenio da projektni tim ulaže velike napore i postignuti su izuzetni rezultati na evropskom nivou.
Rukovodilac u Odjeljenju za obrazovanje odraslih u Centru za stručno obrazovanje Ljiljana Garić (trener u projektu), kazala je da je EPALE platforma instrument za širenje informacija o značaju i aktivnostima širenja obrazovanja odraslih unutar i širom zemalja Evrope, mehanizam podsticanja međusobne saradnje i pronalaženja partnera za zajednčko kandidovanje i sprovođenje projekta iz oblasti obrazovanja odraslih i cjeloživotnog učenja. Ona je i sredstvo komunikacije sa stručnom javnošću i promovisanje aktivnosti u cilju afirmisanja rada pojedinaca i organizacije, kao i savremeni vid samopromocije i upotrebe digitalnih vještina u cilju osnaživanja sistema obrazovanja odraslih na nacionalnom i evropskom nivou.
Opšti ciljevi EPALE projekta u Crnoj Gori su: podizanje svijesti stejkholdera o značaju umrežavanja i korišćenja različitih resursa za učenje; promocija značaja obrazovanja na nacionalnom i međunarodnom nivou; motivisanje opšte i stručne javnosti za korišćenje elektronske platforme i promocija EPALE zajednice u Crnoj Gori.
Prioritetne aktivnosti su promovisanje EPALE platforme i povećanje broja EPALE ambasadora u Crnoj Gori, doprinos razvoju EPALE zajednice i povećanje broja aktivnih korisnika platforme, razvoj istraživačke prakse u oblasti obrazovanja odraslih, uspostavljanje asocijacija nastavnika, izrada priručnika za učenje odraslih, s posebnim akcentom na kategorije lica sa slabim vještinama, saradnja sa NVO sektorom u cilju povećanja učešća odraslih u aktivnostima cjeloživotnog učenja.
Centar za stručno obrazovanje kao nacionalna služba za podršku, pored ostalog, identifikuje i postavlja sadržaj na platformu, animira lokalnu zajednicu za aktvno učešće na platformi, obučava nastavnike u školama i kod organizatora obrazovanja odraslih za korišćenje platforme, predstavlja projekat na društvenim mrežama.
Pomoćnik Centra za stručno obrazovanje Ivan Marković (trener) kazao je da je tim projekta, uvidjevši njegov značaj za Crnu Goru, produžio njegovu realizaciju sa ciljem povećanja broja korisnika i obuke što više ljudi da budu aktivni korisnici.
Lj. V.