BIO-ICT Centar izvrsnosti u bioinformatici organizuje, u okviru sedmice obilježavanja Dana Univerziteta Crne Gore (UCG), Otvorene dane od 26. do 28. aprila u Sportskom i kulturnom centru UCG i na Elektrotehničkom fakultetu.
Tokom tri dana vrlo interesantnog programa posjetioci će imati priliku da saznaju više o vrhunskim naučnim dostignućima, savremenim IT inovacijama i komercijalnim proizvodima i uslugama koje razvijaju crnogorski naučnici u prvom Centru izvrsnosti Crne Gore.
Prvog dana istraživači i profesori Elektrotehničkog fakulteta, Igor Radusinović, direktor BIO-ICT Centra, Nikša Tadić i Slobodan Đukanović održaće prezentacije o značajnim naučnim rezultatima postignutim u BIO-ICT Centru: Mjerenja vlažnosti tkiva biljke i primjena u pametnom navodnjavanju obradivih površina; Upotreba Landsat8 satelita u cilju procjene eutrofikacije Bokokotorskog zaliva i Softverski-definisane bežične senzorske mreže. Prisutni će moći da posjete i BIO-ICT štand gdje će biti izloženi naši najznačajniji radovi i inovacije.
Drugog dana će biti predstavljene domaće inovacije, komercijalni proizvodi i multidisciplinarne aktivnosti. Mladi naučnici i istraživači na BIO-ICT štandu predstaviće svoje komercijalne proizvode i usluge, inovacije i aktivnosti koje su razvijali u okviru BIO-ICT Centra, pa će prisutni saznati više o: SEMaR sistemu, pametnoj bovi na solarno napajanje za monitoring parametara morske sredine u realnom vremenu; LiveGate, Internet of Things web platformi koja omogućava prikupljanje i analizu podataka sa različitih tipova hardwerskih sklopova; Sistemu za pametno navodnjavanje koji određuje optimalan period navodnjavanja i direktno odgovara klimatskim uslovima, parametrima zemljišta i biljci, u cilju racionalne potrošnje vode u skladu sa potrebama biljke; SharpEye, multimedijalnoj senzorskoj platformi koja teži da eliminiše potrebu za manuelnom inspekcijom imanja metodom uzorkovanja, tako što će pružiti detaljne skalarne i multimedjialne informacije o okruženju u kojem se nalazi, u cilju optimalnog tretmana usjeva; DroneMapper, cloud aplikaciji koja služi za automatsko georeferenciranje i kreiranje mapa od slika snimanih dronovima, osmišljena tako da može da podrži više korisnika, i omogućava višestruko brže procesiranje mapa; Razvoju pedološko informacionog sistema Crne Gore, tj. razvijenim raličitima raster mapama koje su objedinjene kroz WEB aplikaciju, a dobijene su klasterizacijom i vizuelizacijom pedoloških podataka korištenjem data-mining tehnika i prostorne interpolacije; Kontinuiranom biomonitoringu kvaliteta morske vode pomoću daljinskog fiber-optičkog bio-senzor sistema za registraciju i analizu srčane aktivnosti vodenih beskičmenjaka (dagnji); Monitoringu biotoksina u mesu dagnji; Negativnom efektu konzumiranja dagnji po ljudsko zdravlje i Analizi zelenog povrća, gajenog pod kontroslisanim uslovima, s akcentom na određivanje sadržaja antioksidativnih jedinjenja, zbog svog povoljnog uticaja na ljudsko zdravlje.
Svoje aktivnosti predstaviće i Amplitudo, kompanija za razvoj i distribuciju softvera, implementaciju ICT rješenja; Zavod za metrologiju, nacionalni metrološki institut i CETI, Centar za ekotoksikološka ispitivanja.
Posljednjeg dana biće održana interaktivna radionica sa studentima ETF-a u BIO-ICT i ForeMont laboratorijama na ETF-u. Studenti će imati priliku da rade sa BIO-ICT istraživačima i prošire svoja znanja i vještine u oblasti programiranja mikrokontrolera (arduino), radu sa bazama i programiranju WEB aplikacija.
O. Đ.