
Učenici III-1 odjeljenja Srednje mješovite škole „Bećo Bašić“ iz Plava svečano su obilježili Dan maternjeg jezika nizom kreativnih i edukativnih aktivnosti, koje je sa njima osmislila i realizovala profesorica Crnogorskog ‒ srpskog, bosanskog, hrvatskog jezika i književnosti Senada Đešević.
JEZIČKO BOGATSTVO I ZANIMLJIVOSTI
Program je je započeo inspirativnim izlaganjem učenica Emme Šehović i Kristine Novićević o važnosti maternjeg jezika i njegovoj ulozi u očuvanju kulturnog identiteta. Posebnu pažnju privukao je tematski hamer „Blago našeg jezika“, na kojem su učenice predstavile arhaične i rijetko korišćene riječi, poput skarabudžiti, smandrljati, čalabrcnuti, bućkuriš i kerefeke, uz detaljna objašnjenja i primjere upotrebe u rečenici. Takođe, su predstavile najduže riječi u crnogorskom i engleskom jeziku: prijestolonasljednikovica i pneumonoultramicroscopicsilicovolcanoconiosis.
GOVOR MOG KRAJA
U drugom segmentu programa, učenici Adisa Kojić, Džejla Krcić i Edin Pejčinović ukazali su kroz prezentaciju „Govor mog kraja“ na dijalekatske specifičnosti Plava, predstavljajući riječi koje često bivaju zaboravljene, kao, na primjer, haber, astal, bakćati se, kicoš, blagodarim i tefter. Njihova prezentacija naglasila je značaj očuvanja lokalnog govora i dijalekatskog bogatstva.
MULTIJEZIČNA RECITACIJA
Jedan od najupečatljivijih trenutaka programa bila je multijezična recitacija „Pjesme o Limu“ zavičajnog autora Huseina Bašića, koja je izvedena na osam jezika ( Neira Lalić na maternjem jeziku, Hafsa Medunjanin na arapskom, Elma Bašić na engleskom, Alba Šabotić na francuskom, Savo Jašović na ruskom, Šejla Šabović na turskom, Alina Hadžimušović na španskom i Radojka Rajković na albanskom jeziku). Ova interpretacija istakla je bogatstvo kulturnog nasljeđa, nacionalnih nošnji i raznolikost jezika u okruženju.
Učenica Amila Markišić dodatno je obogatila program vizuelnom i muzičkom interpretacijom, pojavivši se u tradicionalnoj bošnjačkoj nošnji, simbolizujući vezu između jezika i kulture. Ona je predstavila i interaktivni pano „Riječi bez prevoda“, prikazujući izraze iz našeg jezika koji nemaju direktan ekvivalent u drugim jezicima, poput meraka, ćejfa, sevdaha, jetrve, zazubica…
Muzički deo programa obiležila je Jovana Praščević, koja je izvela pjesmu „Još ne sviće rujna zora“, demonstrirajući moć muzike na maternjem jeziku.
Scenski nastupi učenica Amre Lješnjanin i Elme Bašić oživjeli su likove iz romana „Nečista krv“, dok su kroz dramsku interpretaciju, Mirsada Redžematović i Alba Šabotić donijeli djelove iz „Ane Karenjine“, prikazujući dramsku napetost Tolstojevog dela.
Poseban dio programa bio je kviz o maternjem jeziku, koji je pripremio učenik Elmir Canović tokom kojeg su učenici pokazali svoje znanje o jeziku, književnosti i dijalektologiji.
Na kraju programa, istaknut je značaj obilježavanja Dana maternjeg jezika, kao i njegova uloga u očuvanju identiteta i kulturnog nasljeđa.
Svečanosti su prisustvovali članovi uprave škole, sekretar škole, profesori i učenici.
Program je vodila učenica Hafsa Medunjanin.
Lj. V.
