OŠ „Anto Đedović“: RADIONICA O BEZBJEDNOSTI NA INTERNETU

Edukativnom radionicom „Internet i mi=bezbjedni“, u  OŠ „Anto Đedović“ u Baru obilježen je Dan bezbjednijeg interneta. Ova aktivnost realizovana je tokom dva školska časa u okviru nastave iz medijske pismenosti u IX razredu. Cilj je bio da se učenici upoznaju sa sajber nasiljem i nauče kako da se zaštite i bezbjedno koriste internet.

U uvodnom dijelu radionice, đaci su pravili asocijacije na riječ internet i diskutovali o tome šta za njih znači ova globalna mreža. Nakon toga analizirana je anketa o internetu koja je sprovedena na prethodnom času, u okviru koje su učenici odgovarali na pitanja: imaju li pristup internetu kod kuće, u koje svrhe ga koriste,  koliko vremena provede onlajn, nadziru li roditelji nadziru njihovo korišćenje ove globalne mreže, imaju li profil na društvenim mrežama, da li su imali neku neprijatnost na internetu, kome bi se obratiliu slučaju da ih neko vrijeđana društvenim mrežama i i znaju li gdje se mogu informisati o bezbjednosti na internetu.

U glavnom dijelu radionice učenici su radili u timovima fokusirajući se na negativne pojave na internetu kao što je sajber nasilje sa posebnim osvrtom na govor mržnje.

Prva i druga grupa imale su zadatak da prepoznaju dobre i loše strane interneta, Učesnici su kroz tehniku „brainstorming“  pravili  liste prednosti i nedostataka  ove globalne mreže.  Diskutovali su o tome kada pozitivne strane interneta postaju negativne i da li nedostaci nekada, u posebnim situacijama, mogu biti prednost. Od dobijenog materijala treća grupa pravila je edukativni plakat. A da bi se učenici zabavili i na šaljiv način otkrili kakve opasnosti vrebaju sa interneta, poslužila je bajka „Crvenkapa“ na čiji sadržaj  je podsjetila četvrta grupa.

Zajednički zadatak svih grupa bio je da osmilse situaciju „Crvenkapa na internetu“, tj. da tu klasičnu bajku preoblikuju u modernu, u skladu sa digitalnim okruženjem. Učenici su se odlično snašli u ovom izazovu i smišljali kreativna rješenja kako bi Vuk uspio nagovoriti Crvenkapu da budu „Facebook prijatelji“ i kako mu je to uspjelo. 

U završnom dijelu radionice, đaci su upućeni da koriste edukativni  portal „NET  prijatelji“ UNICEF-a i Vlade Crne Gore i informišu se o bezbjednosti na internetu.  Rječnik medijske pismenosti koji su izradili na prethodnom času dopunili su ključnim pojmovima: sajber nasilje i bezbjednost na internetu. Na kraju su dobili su  flajere o mjerama bezbjednosti na internetu na kojima je jedan segment posvećen djeci, a drugi roditeljima. Dobili su zadatak da im taj plakat bude podsticaj da kod kuće razgovaraju sa roditeljima ovoj aktuelnoj temi.

Ovu edukativnu aktivnost realizovala je profesorica Ljiljana Milović, trenerica medijske pismenosti Instituta za medije Crne Gore.

Lj. V.

 

FOTO: OŠ „Anto Đedović“  

 

Back to Top