Mr Valentina Radulović, direktorica Naučno-tehnološkog parka Crne Gore: NAŠ FOKUS JE NA POVEZIVANJU LJUDI, RESURSA I IDEJA

Jedan od najznačajnijih projekata koji doprinosi daljem razvoju naučnih i istraživačkih kapaciteta Univerziteta Crne Gore (UCG) svakako je otvaranje Naučno-tehnološkog parka Crne Gore (NTP) u partnerstvu Univerziteta i Vlade Crne Gore. Prema riječima izvršne direktorice te institucije mr Valentine Radulović, ovo je prekretnica koja označava novu eru u kojoj će se sinergija između svih aktera ostvariti u punom potencijalu. Sa njom smo razgovarali o tome kako će ova institucija podstaći stvaranje novih rješenja kroz najbolje inovativne prakse, obezbijediti podršku kreativnim, inovativnim pojedincima i kompanijama, ali i povećati njihovu vidljivost i promovisati inovacionu kulturu.

Možete li nam reći nešto više o misiji i viziji Naučno-tehnološkog parka?
Naučno-tehnološki park Crne Gore nije samo zgrada. To je zajednica koja okuplja inovativne pojedince, kompanije i organizacije s jednim zajedničkim ciljem – stvaranje novih vrijednosti kroz sinergiju inovacija, nauke, tehnologije i biznisa. Naša misija je da budemo katalizator promjena, mjesto gdje se ideje pretvaraju u stvarnost i pokreću društvo naprijed. Vizija je da Crnu Goru pozicioniramo kao lidera u inovacijama i ekonomiji zasnovanoj na znanju, stvarajući prostor u kojem saradnja i inovativni duh postaju norma.

Koje su ključne inicijative ili projekti koje trenutno sprovodite u parku?
Trenutno smo fokusirani na nekoliko ključnih aktivnosti koje direktno doprinose razvoju inovacionog ekosistema Crne Gore. U završnoj smo fazi pregovora sa budućim stanarima koji su zadovoljili kriterijume javnog poziva. Njihov dolazak neće samo popuniti prostor već će stvoriti zajednicu kompanija i startapova koji dijele viziju inovacija i napretka.

Pored toga, pokrenuli smo Kancelariju za tehnološki transfer, prvi most između inovativnih ideja i tržišta u Crnoj Gori, kroz koju podržavamo istraživače i preduzetnike da svoje projekte pretvore u komercijalno održiva rješenja. Naš fokus je na povezivanju ljudi, resursa i ideja kako bismo zajedno gradili budućnost.

Članstvo u NTP otvara brojne mogućnosti za razvoj startapova. Kako podržavate inovacije i startapove unutar parka?

NTP je osmišljen kao sigurna luka za startapove – mjesto gdje mogu pronaći podršku, resurse i inspiraciju za svoje ideje. Međutim, to je i odskočna daska za one koji žele napraviti iskorak na šire, globalno tržište. Pružamo im infrastrukturu, mentorstvo i pristup mreži investitora, ali i gradimo kulturu u kojoj su greške prilika za učenje, a ne prepreka.

Startapovima nudimo prostor u kojem mogu da rastu, eksperimentišu i razvijaju svoje ideje uz podršku zajednice istomišljenika i stručnjaka. Naš cilj je da ih osnažimo da prepoznaju svoje potencijale, prebrode izazove i postanu lideri u inovacijama.

Kakvu podršku pružate mladim istraživačima i studentima? Mislite li da to može pomoći u rješavanju dugogodišnjeg problema „odliva mozgova‟?
Podrška mladima je srž naše misije. Kroz programe mentorstva, radionice i projekte, omogućavamo studentima i mladim istraživačima da svoje ideje pretoče u konkretna rješenja. Programi poput SkillsUP-a pružaju priliku za razvoj preduzetničkih vještina, liderskih sposobnosti i samopouzdanja u dinamičnom okruženju.
Vjerujem da, ako mladima ponudimo inspiraciju, znanje i prilike za rast ovdje, oni neće tražiti svoju budućnost negdje drugdje. Naš cilj je da ne samo zaustavimo odliv mozgova, već da stvorimo uslove za njihov povratak i doprinos razvoju Crne Gore.

Koliko su mladi zainteresovani za ovakve inicijative?

Interesovanje mladih je prisutno, što se jasno vidi kroz odziv na programe poput SkillsUP-a. Mladi prepoznaju prilike koje nudimo – od praktičnih radionica i mentorstva do direktnog rada na inovativnim projektima. Kroz ove inicijative pomažemo im da razviju svoje potencijale i postanu dio zajednice koja zajedno gradi budućnost. SkillsUP nije samo edukativni program – to je pokret koji transformiše mlade talente u lidere inovacionog ekosistema.

Iako je NTP relativno skoro počeo da radi, jeste li ostvarili saradnju sa univerzitetima kako domaćim, tako i inostranim, i kojim? Kako se povezujete sa istraživačkim institucijama?

Saradnja s univerzitetima je ključni dio naše strategije. Već radimo s UCG, dok na međunarodnom nivou gradimo veze s istraživačkim centrima i univerzitetima širom Evrope. Kroz projekte povezujemo akademsku zajednicu s industrijom, omogućavajući istraživačima da komercijalizuju svoje ideje i doprinesu društvu. Naša Kancelarija za tehnološki transfer aktivno radi na ovim vezama, spajajući teoriju i praksu kroz zajedničke projekte i programe.

Kakav Vam je plan za razvoj međunarodne saradnje?

Nedavno smo pristupili Alijansi naučno-tehnoloških parkova i inovativnih ekosistema Jugoistočne Evrope, što predstavlja važan korak za umrežavanje i promociju crnogorskih startapova na regionalnom nivou. Kroz ovu Alijansu radimo na promociji inovacija, transferu tehnologija i zajedničkim projektima finansiranim iz EU fondova. Naš cilj je da Crnu Goru učinimo aktivnim dijelom globalnog inovacionog ekosistema, otvarajući našim članovima vrata ka novim resursima, tržištima i prilikama.

Kako, po Vašem mišljenju, ova institucija može doprinijeti razvoju lokalne zajednice?
NTP ima ključnu nacionalnu ulogu, ali naša lokacija u Podgorici, u kampusu UCG, omogućava i snažan lokalni uticaj. Kao centar infrastrukturne podrške za inovacije, povezujemo lokalne talente i resurse s nacionalnim i međunarodnim partnerima. Na taj način doprinosimo razvoju Podgorice kao regionalnog centra inovacija, stvarajući prilike za zapošljavanje i ekonomski rast. Naš rad na lokalnom nivou prirodno se nadovezuje na našu nacionalnu misiju, čineći inovacije dostupnim i relevantnim za sve.

Koje su najveće prepreke s kojima se suočavate u vođenju Naučno-tehnološkog parka?
Najveći izazov je razbijanje zabluda o svrsi NTP-a. Ovo nije samo prostor za iznajmljivanje – to je ključni instrument za razvoj inovacionog ekosistema. Takođe, jačanje povjerenja između javnog i privatnog sektora je proces koji zahtijeva vrijeme, transparentnost i zajednički rad. Uspjeh parka zavisi od profesionalnog tima koji prati potrebe tržišta i pruža prilagođene usluge. Naš cilj je prevazići ove izazove i osigurati da NTP postane motor razvoja Crne Gore.

Kako Vi, kao prva direktorka novoosnovane institucije, vidite budućnost razvoja ovog parka? Koji su benefiti ove inicijative za Crnu Goru uopšte i njenu naučnu zajednicu?

NTP doživljavam kao „državni startap“. Nešto što do sada nije postojalo u Crnoj Gori. To je i izazov i prilika. Ovo je mjesto gdje se testiraju novi modeli, gdje greške postaju lekcije, a inovacije pokretačka snaga. Vidim NTP kao epicentar inovacija u Crnoj Gori, mjesto gdje mladi talenti ne samo da ostaju, već ostvaruju svoje ideje i doprinose društvu. Ovo nije samo moj posao, već zajednička misija svih nas – gradimo budućnost kroz sinergiju i vjeru u inovacije.

O. Đ.  

Back to Top