Digitalne vještine učenika i nastavnika u 11 osnovnih škola iz Crne Gore unaprijeđene su zahvaljujući podršci Zavoda za školstvo, UNICEF-a i Micro:bit fondacije tokom realizacije programa „Igranje s tehnologijom: inoviranje i razvijanje vještina za 21. vijek kod nastavnika i učenika“. Završna konferencija projekta održana je juče, u Naučno-tehnološkom parku u Podgorici, uz aktivno učešće predstavnika/ca škola i partnera. Projekat je obuhvatio dva odjeljenja petog razreda iz svake škole, sa ciljem razvoja digitalnih kompetencija djece i njihovih nastavnika/ca.
Konferenciju je otvorila Raba Hodžić, direktorica Zavoda za školstvo Crne Gore, naglasivši.
„Implementacija projekta pružila je mogućnost unapređenju digitalnih vještina učenika, pripremajući ih za izazove budućnosti. Korišćenjem Micro:bit uređaja u nastavnim aktivnostima, učenici su imali priliku da na kreativan i inovativan način razvijaju ključne kompetencije kao što su kritičko razmišljanje, rješavanje problema, timski rad i primjena stečenog znanja u stvaranju konkretnih rješenja. Tokom realizacije projekta, kroz igru i primjenu naprednih tehnologija, uz nesebičnu podršku svojih učitelja i učiteljica, učenici su pokazali sposobnost da identifikuju izazove iz neposrednog okruženja i svoje ideje pretvore u djela koristeći Micro:bit uređaje“, istakla je ona.
Šef predstavništva UNICEF-a u Crnoj Gori Mikele Servadei istakao je u svom obraćanju: „Jačanje digitalnih vještina učenika i nastavnika ključno je za kvalitetno obrazovanje u 21. vijeku. Iz tog razloga UNICEF-ova podrška reformi sistema obrazovanja fokusiraċe se na osnaživanje djece i stručnjaka obrazovnog sistema kako bi maksimalno iskoristili alate novog digitalnog doba i istovremeno se zaštitili od njihovih potencijalnih rizika.“
„Nevjerovatno je vidjeti snažno angažovanje i uzbuđenje kako učenika tako i nastavnika koji su dio inicijative Tinkering with Tech. UNICEF-ov globalni centar za inovacije u učenju je predstavio ovu inicijativu, sa Crnom Gorom kao jednom od pionirskih zemalja u svijetu, da bi promovisao učenje, kreativnost i digitalne vještine među učenicima, istovremeno koristeći tehnologiju za suočavanje sa izazovima iz stvarnog svijeta, njegovanje entuzijazma za STEM predmete i inovacije. Zahvalni smo na snažnom rukovodstvu Zavoda za školstvo Crne Gore i radujemo se što ćemo potencijalno nastaviti ovu inicijativu kako bismo koristili većem broju učenika i nastavnika širom zemlje“, naglasio je stručnjak za obrazovanje UNICEF Global Learning Innovation Hub-a Injaki Alehandro Sančez Sijarustu.
Marica Melović, generalna direktorica Direktorata za naučno-istraživačku djelatnost Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija, istakla je značaj integrisanja digitalnih tehnologija u obrazovanje, naglašavajući potrebu za osposobljavanjem nastavnika i učenika za izazove i mogućnosti digitalnog doba.
„Svjedočimo vremenu koje postavlja pred nas ne samo izazove, nego i izuzetne mogućnosti – tehnologija ne oblikuje samo naš svakodnevni život, već i način na koji učimo i radimo. Naš obrazovni sistem mora pratiti taj razvoj i pružiti nastavnicima i učenicima alate i vještine potrebne za snalaženje u digitalnom dobu. Ovaj projekat šalje snažnu poruku – ulaganje u obrazovanje je najvažnija investicija za budućnost. Naša vizija je obrazovni sistem koji će osnažiti djecu da budu ne samo korisnici tehnologije, već i njeni stvaraoci“, poručila je ona.
Nevena Čabrilo, načelnica Odsjeka za međunarodnu saradnju u Zavodu za školstvo, predstavila je sprovedene aktivnosti i rezultate projekta.
U okviru Konferencije, učenici – predstavnici odjeljenja iz škola učesnica – kroz Sajam projekata predstavili su svoje inovativne aktivnosti.
Panel diskusija „Digitalne vještine za budućnost: Integracija tehnologije u obrazovanje“ bila je prilika da učesnici i učesnice razmijene mišljenja o značaju razvijanja digitalnih kompetencija za unapređivanje kvaliteta obrazovanja. Panelisti i panelistkinje su bili:
- Maja Kovačević, Predstavništvo UNICEF-a u Crnoj Gori;
- Slavica Vuković-Ognjenović, JU OŠ „Olga Golović“ Nikšić, učiteljica;
- Magda Wood, Micro:bit fondacija, šefica Odjeljenja za učenje;
- Goran Šuković, Logate Institut za informacione tehnologije, izvršni direktor;
- Dijana Laković, JU OŠ „Radojica Perović“, direktorica.
Konferencija je završena uručenjem zahvalnica školama i sertifikata nastavnicima i učenicima, čime je simbolično zaključena ova uspješna inicijativa usmjerena ka unapređenju obrazovanja u digitalnom dobu.
N. N.