U organizaciji Centra za stručno obrazovanje organizovan je sastanak sa predstavnicima ustanova za obrazovanje odraslih centralne regije na kojem su predstavljeni rezultati istraživanja „Izazovi sa kojima se suočavaju licencirani organizatori obrazovanja odraslih u Crnoj Gori“. Istraživanje je sprovelo Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija kroz projekat EPALE Nacionalna služba podrške za Crnu Goru, a koji se sufinasira iz ERASMUS+ programa u okviru EU Fonda.
Pozdravljajući prisutne, v.d. direktorice Direktorata za cjeloživotno učenje mr Jasna Jovanović kazala je da je u Crnoj Gori tek u mandatu ove vlade formiran Direktorat za cjeloživotno učenje koji ima dvije direkcije. Jedna je za obrazovanje odraslih, a druga za nacionalni okvir kvalifikacija. Ona je navela i da je ova oblast tek sada prepoznata na pravi način.
„Želimo da povećamo procenat odraslih u cjeloživotnom učenju ali da i poboljšamo saradnju sa vama radi promocije određenih programa i da vas motivišemo za njihovu realizaciju“, istakla je Jasna Jovanović.
Ona je podsjetila da su i toku izmjene zakona u obrazovanju, među kojima su i zakoni iz ove oblasti: Zakon o obrazovanju odraslih, Zakon o nacionalnom okviru kvalifikacijama i Zakon o nacionalnim stručnim kvalifikacijama. Prema njenim riječima planiraju su značajne novine i zato je važno pomeneto istraživanje, kao i konsultacije sa organizatorima obrazovanja odraslih.
Jovanović je takođe kazala da će ova oblast biti ove godine prvi put prepoznata u budžetu, te da će veći iznos sredstava biti uložen u osnovno obrazovanje odraslih, kao i u promociju i unapređenje ovog nivoa obrazovanja.
„Zato je veoma korisno da čujemo sa kojima se izazovima suočavate, koja su Vaša iskustva i da sagledamo šta možemo da unaprijedimo“, zaključila je ona.
Rezultate istraživanja učesnicima je predstavio Ivan Marković, rukovodilac Odjeljenja za obrazovanje odraslih i cjeloživotno učenje u Centru za stručno obrazovanje.
On je kazao da su istraživački uzorak činila 44 licencirana organizatora obrazovanja odraslih, a ispitivanje je sprovedeno putem onlajn upitnika koji je razvio Centar za stručno obrazovanje. Ključni rezultati predstavljeni su u publikaciji.
PROBLEMI U SISTEMU LICENCIRANJA
Prema njegovim riječima, istraživanje je ukazalo na određene probleme u postojećem sistemu licenciranja i regulative, te na potrebu za većom transparentnošću i efikasnošću u dodjeli finansijskih sredstava.
Rezultati pokazuju da postoji visok nivo svjesnosti o važnosti kvaliteta obrazovanja, ali i da su potrebna unapređenja u praćenju uspjeha polaznika nakon završenog obrazovanja i bolja usklađenost obrazovnih programa sa zahtjevima tržišta rada.
Analiza dobijenih odgovara ukazuje na nekoliko ključnih izazova sa kojima se suočavaju ustanove za obrazovanje odraslih. Prvo postoji značajan problem sa sivom ekonomijom i nelegalnim školama koje ugrožavaju legalne ustanove, uz nedovoljnu kontrolu državnih organa. Takođe, ažuriranje nastavnih programa, posebno za stručne kvalifikacije poput računovodstva, predstavlja poteškoću zbog potrebe za usklađivanjem sa međunarodnim standardima. Polaznici se često zapošljavanju u inostranstvu, što otežava praćenje tržišta rada i saradnju sa Zavodom za zapošljavanje Crne Gore.
Postoji i potreba za unapređenjem MEIS sistema i boljom podrškom od strane Centra za stručno obrazovanje. Izražena je zabrinutost zbog zakonskih regulativa koje otežavaju fleksibilnost i brže prilagođavanje programa savremenim trendovima. Ustanove se suočavaju sa finansijskim izazovima, nedostatkom adekvatnih sredstava, te potrebnom za bržom akreditacijom i licenciranjem novih programa. Više ustanova istaklo je da budžetska podrška Vlade značajno olakšava organizaciju obrazovanja odraslih. Takođe je predloženo da se pojednostavi proces andragoške obuke za predavače koji imaju značajno obrazovno iskustvo.
PREISPITATI I PRILAGODITI STANDARDE I NORMATIVE
U publikaciji su navedene preporuke za rješavanje evidentiranih prepreka i izazova.
Pored ostalog, potrebno je preispitati i prilagoditi standarde i normative za poslovni prostor, nastavna sredstva i opremu, kako bi se dodatno olakšalo njihovo ispunjavanje. Treba razmotriti i mogućnost za smanjenje administrativnih taksi za licenciranje i dopunu licence, te izvršiti reviziju i modernizaciju zakonskog okvira koji uređuje oblast obrazovanja odraslih, uzimajući u obzir savremene potrebe i izazove.
Neophodno je uvesti efikasnije procedure za razvoj programa obrazovanja koji vodi sticanju stručne kvalifikacije i ključnih vještina, kako bi se skratilo vrijeme za njihov razvoj i implementaciju. Takođe treba podržati nove ustanove kako bi se brže razvije i postigle standarde kvaliteta koje imaju postojeće.
Potrebno je i kontinuirano pratiti kvalitet obrazovanja u svim ustanovama, te poboljšati komunikaciju i saradnju sa nosiocima zapošljavanja.
Važna je i analiza potreba tržišta rada da bi se obezbijedilo da obrazovna ponuda bude relevantna i usklađena sa trenutnim zahtjevima.
U diskusiji koja je zatim uslijedila, učesnici su posebno ukazali na problem sive ekonomije, tj. da im neregistrovani organizatori obrazovanja predstavljaju nelojalnu konkurenciju. U tom cilju neophodna je efikasnija reakcija nadležnih ustanova, prije svega inspekcije. Predstavnici ustanova za obrazovanje odraslih su ukazali i da im podrška države puno znači.
Lj. V.