NA GRADU TEATRU PREDSTAVA NESTVARNI GRAD

U okviru dramskog programa Grad teatra svake večeri u 19 sati od 28. do 30. jula, prikazuje se predstava „Nestvarni grad“. Takođe će, zbog specifičnosti programa, ciklus izvođenja biti organizovan i za publiku koja će u avgustu pratiti festival, i to u periodu od 22. do 25. avgusta.

Predstava je zamišljena kao vođena šetnja kroz budvanski Stari grad. Ovaj osobeni spoj teatra, istorije i savremene tehnologije pruža nezaboravno iskustvo koje duboko povezuje publiku sa prostorom i prošlošću Budve.

Tome su umnogome doprinijela usmena svjedočanstva Budvana Slobodana Boba Mitrovića, Dalibora Antoniolia, Jerolima Dragičevića, Ljerke Dragičević, Dragana Stefana i Marije Pjerotić, koji su dodatno obogatili naraciju i kod učesnika probudili najljepše emocije.

Sa slušalicama na ušima, publika prati naraciju koja je uvodi u svijet imaginacije i navodi na interakciju sa ambijentom i ljudima oko nje. Ona više nije pasivni posmatrač, već aktivni učesnik, podstaknut da istražuje prostor oko sebe i utiče na tok priče.  Ovaj projekat je iskorak u novo polje savremenog teatarskog izraza u kojem se briše granica između fikcije i stvarnosti, a publika je u prilici da kroz jedinstveno i nezaboravno iskustvo doživi i vidi Budvu na način na koji je nikad dosad nije vidjela i doživjela. Tematski, učesnici su motivisani da razmišljaju o sjećanju na nov i uzbudljiv način, i da tako svoj život stave u nov i uzbudljiv kontekst. Predstava na različite načine aktivira sjećanje kod publike. Učesnici će putem naracije, i putem sopstvene memorije i imaginacije biti transponovani u neke druge svjetove.

Vuk Ršumović, režiser i tekstopisac predstave, istakao je da mu je bilo jako važno da čuje prve utiske.

„Utisci su fenomenalni. Učesnici na premijeri su mahom bili starobudvani koji su i glavni junaci ove priče. Njima je jako stalo do Budve, cijeli život su proveli ovdje. S obzirom na to da je tema sjećanje i ono što je Budva nekad bila, a šta je sada, to je njih najviše i pogodilo i emocije su tu ključne. Sve to što čini naš identitet vezano je za naše emocije i sjećanja i to je bilo neminovno. Prva odluka u stvaranju ove predstave je bila da napravimo nešto što je jako toplo i što će biti pozitivno. Ja sam bio počastvovan što sam pozvan od strane Grada teatra da radim na ovom projektu, pa sam htio i da ovo dam Budvi kao neki svoj poklon“.

Na pitanje da li je ovom predstavom Grad teatar opravdao svoje ime, Ršumović je kazao da nije razmišljao o tome, ali da je sada siguran da jeste tako.

„Kompletan Stari grad od početka do kraja je u ovoj predstavi naša scena, tako da to ima smisla. Ono što je konstantno jeste ta tema šta je Budva bila nekada, a šta je sada. Kompletna predstava je interaktivna i očekuje se da se dešava ta interakcija sa ljudima koji prolaze pored nas, to je bilo nešto na šta smo računali. Ono što nisam očekivao je brzina kojom se u Starom gradu stvari svakodnevno mijenjuju. Ovdje se bukvalno preko noći pojavljuju novi restorani i stolovi, mirni kutak pored masline postaje nešto drugo. To je jedan aspekt koji je potpuno bio neočekivan i na koji apsolutno nisam računao, ali i to je dio naše realnosti“, kazao je Ršumović.

Autorski tim čine i asistentkinja reditelja Ana Tomović, dizajner zvuka Jakov Munižaba i autorka vizuelnog dizajna Andreja Hamović. U predstavi su učestvovale djevojčice Ana Pavlović i Sunčica Babić, koje su dodatno doprinijele autentičnosti i emotivnom naboju izvedbe, navodi u saopštenju Agencija CG njuz.

O. Đ.

 

Back to Top