Održan je prvi sastanak Savjetodavnog odbora projekta ,,Kvalitetno obrazovanje za svu djecu Crne Gore“ koji realizuje Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija, UNICEF-a i Delegacija Evropske unije u Crnoj Gori.
Cilj ove inicijative je razvoj sveobuhvatne strategije za reformu obrazovanja (2025‒2035), kojom će biti definisana vizija obrazovanja, glavni ciljevi, kao i aktivnosti koje je potrebno sprovesti da bi oni bili postignuti. Strategija će obuhvatiti sve nivoe obrazovanja i definisati finansijski okvir za njenu održivu i dugoročnu realizaciju.
Ministarka prosvjete, nauke i inovacija prof. dr Anđela Jakšić-Stojanović kazala je da prvi put imamo strategiju koja se odnosi na desetogodišnji period, a koja je od neprocjenjivog zanačaja za naš obrazovni sistem.
,,U viziji škole 2035. godine razvijena je inkluzivna klima, škola je cjelodnevna, bezbjedna i podsticajna, nastava prati savremene trendove u obrazovanju i savremene metode kojima se postižu visoka postignuća, njeguju se visoka očekivanja, a školska infrastruktura je u službi korisnika. Takvu školu odlikuje visok nivo saradnje među svim akterima, participacija roditelja i njihova inicijativa se poštuje i uvažava, direktor je prepoznat u struci i lokalnoj zajednici po svojim kvalitetima, a istovremeno je ,,prvi učenik“ u školi. Takva škola je mjesto za učenje i razvoj svih, ona se samoevaluira i razvija, u njoj nema diskriminacije i stereotipa, nasilja, zlostavljanja ili zanemarivanja, svi problemi se na veme identifikuju i kolaborativno rješavaju, uz uzajamnu podršku, uključujući pojaćanu sručnu službu škole. U takvoj školi se obrazuje kadar sa punim spektrom kompetencija za budućnost i buduće potrebe tržišta rada“, istakla je ona.
Ministarka je podsjetila da se istovremeno radi na više zakona i strategija iz oblasti obrazovanja i nauke, te da su u prethodnom periodu identifikovane sve slabosti i nedostaci našeg obrazovnog sistema.
Zamjenica šefa Odjeljenja za saradnju u Delegaciji Evropske unije u Crnoj Gori Liselot Isakson smatra da su crnogorskim građanima potrebna različita znanja i vještine – „klasično“ akademsko znanje, ali i radoznalost, kritičko razmišljanje, sposobnost rješavanja problema, definisanje ciljeva i kreiranje inovativnih strategija.
,,Sve ove sposobnosti se njeguju u školama. Dakle, reforma sektora obrazovanja mora biti sveobuhvatna. Trebalo bi da se fokusira na niz tema, uključujući metode učenja u nastavi, unapređenje sadržaja kurikuluma, uključivanje djece iz ranjivih grupa, profesionalni razvoj nastavnika, dobro upravljanje i borbu protiv korupcije“, navela je ona.
Vršiteljka dužnosti zamjenice šefa UNICEF-a Nada Đurović-Martinović naglasila je da je kjučni cilj zajedničke reformske inicijative razvoj sveobuhvatne strategije za reformu obrazovanja za naredni desetogodišnji period kroz širok, konsultativni proces sa svim učesnicima i akterima, a prevashodno sa djecom i mladima, nastavnicima i roditeljima.
,,Ova strategija treba da predloži sistemska i kvalitetna rješenja, kao i održivi finansijski okvir za postizanje postavljenih ciljeva. Jedino kroz implementaciju ovakvog strateškog dokumenta možemo obezbijediti da djeca i mladi uče i odrastaju u podsticajnom okruženju i dobiju priliku da steknu znanja i vještine koje su im potrebne za dalje učenje, za zapošljavanje i, što je najvažnije, za opštu životnu dobrobit. Dodatno, kroz konkretne intervencije na nivou škola, kroz ovaj projekat unaprijedićemo kvalitet i inkluzivnost obrazovanja, sa fokusom na najranjivije grupe djece i mladih, poručila je ona.
Lj. V.
Izvor: Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija