Univerzitet Crne Gore: OBILJEŽEN MEĐUNARODNI DAN DJEVOJAKA I DJEVOJČICA U IKT SEKTORU

Univerzitet Crne Gore (UCG), ICT Cortex i Women4Cyber obilježili su Međunarodni dan djevojaka i djevojčica u industriji informaciono komunikacionih tehnologija (IKT) organizovanjem sesije „Kratki susreti, dugoročna vizija“, sa ciljem podizanja svijesti o njihovim vrijednostima i važnosti.   

Na ovom događaju učestovalo je 25 djevojčica i djevojaka koje su sa mentorkama razgovarale o značaju uloge žena u industriji IKT-a, šansama, mogućnostima, željama i savjetima za uspješno djelovanje u ovom sektoru, a jedna od poruka upućenih djevojkama bila je: 

„Ne plašite se da zauzmete prostor koji vam pripada. Budite jasne u svojim vizijama, glasne u svojim idejama i tihe u svojim sumnjama, inspiraciju za svoj rad crpite iz globalnih trendova i lokalnih izazova, a vašu karijeru gradite kao odgovor na oba. Sa ljubavlju i divljenjem prema vašim snovima“, kazala je dr Andreja Mihailović, predsjednica Women4Cyber Montenegro  i saradnik u nastavi na UCG-u.

„Obilježavanjem Međunarodnog dana djevojčica u IKT želimo da pošaljemo poruku o važnosti moći koje djevojčice posjeduju i magičnim promjenama koje kreiraju. Ono što je jako važno da zapamtimo kao društvo je da apsolutno svaki dan treba da bude dan djevojčica, djevojaka i žena u IKT , a da bi to postigli moramo ih ohrabriti već danas“, poručila je direktorica marketinga nevladine organizacije ICT Cortex Milena Aković i istakla da vjeruje da ovakvi i slični događaji tek treba da zažive i počnu tradicionalno da se obilježavaju svake godine. 

Takođe, jedna od mentorki na događaju bila je Izvršna direktorica startapa Flourish iz kompanije DigitalBee mr Jasna Pejović istakla je da „IKT svijet nudi bezbroj mogućnosti za karijeru i podsjetila da je prvi programski jezik izmislila žena, ujedno napisavši i prvi program“ i poručila djevojkama da nikako ne odustaju unaprijed samo zato što neko misli da IKT nije za njih.

Tamara Pavlović, analitičarka za izvještavanje podataka u Coinis -u, naglasila je potrebu za diversifikacijom u IKT sektoru i da „ukoliko želimo da snažno postavimo nove standarde u digitalnom prostoru moramo otkriti, pokazati i njegovati predanost, kompetenciju i liderski način razmišljania kod žena koie se bave informacionim tehnologijama.“
Ana Nives Radović, osnivačica FinTech Online Centra, ukazala je značaj inovacija za digitalnu revoluciju uz ohrabrenje djevojkama „da koriste koristite ICT kao alat za ostvarenje svojih ambicija u bilo kojoj industriji koja ih zanima“.
 
Iz nacionalnog Tima za odgovor na računarske incidente (CIRT) Zorica Vučković, specijalistkinja za primijenjeno računarstvo, naglasila je da IKT  „sinonim za budućnost i da nije ograničena na inženjere, već je zastupljena u svim profesijama.“
Menadžerka za proizvodni marketing u kompaniji Logate Maša Miladinović pozvala je djevojke „da se odvaže da svojim senzibilitetom i jedinstvenom perspektivom pruže doprinos kreiranju digitalne budućnosti.“

Međunarodni dan djevojčica u IKT-u slavi snagu i potencijal djevojčica, dok ih inspiriše da koriste tu moć za stvaranje fantastičnih promjena u svijetu tehnologije. Koliko god budućnost bila neizvjesna, treba da osiguramo da ćemo imati osnažene žene na svim poljima poslovanja, a da bi to postigli kao društvo moramo biti udruženi i nesebični u dijeljenju znanja.

Međunarodni dan djevojaka i djevojčica u IKT industriji ustanovljen je na nivou Ujedinjenih nacija, od strane Međunarodne unije za telekomunikacije (ITU), i od svog obilježavanja 2001. godine u Njemačkoj, slavi se u u preko 170 zemalja širom svijeta, uključujući i Crnu Goru.

Više od milion djevojčica i djevojaka širom svijeta svake godine učestvuje u ovoj važnoj inicijativi koja ima za cilj da se mlade djevojke osnaže i podstakne njihova aktivnost u STEM (nauka, tehnologija, inženjering i matematika) poljima.

O. Đ.

 

Back to Top