Institut za biologiju mora Univerziteta Crne Gore ugostio je učenike druge godine medicinskog smjera (zdrastveno-laboratorijski sanitarni tehničar) Srednje stručne škole iz Pljevalja. Učenici su bili u pratnji profesorica Erne Kolić i Marije Reljić.
Tom prilikom, učenici su mogli da se upoznaju sa naučnoistraživačkim radom Instituta teorijski i praktično. Održana je prezentacija o samoj organizaciji instituta, glavnim aktivnostima, prvenstveno posvećenim zaštiti životne sredine mora, kao i terenskom radu koji uključuje metode uzorkovanja morske vode, sedimenta i biote. Takođe, upoznati su sa izvođenjem različitih hemijskih i bioloških analiza uzoraka koje su kasnije mogli i da vide u praksi u okviru Laboratorije za hemiju mora i okeanografiju, kao i Laboratorije za plankton i kvalitet morske vode.
Tokom posjete mikrobiološkoj laboratoriji predstavljena je metoda membranske filtracije kao jednog od načina određivanja brojnosti fekalnih bakterija u morskoj vodi (E. coli i crijevne enterokoke). Vidjeli su proces sterilizacije, filtriranja, zasijavanja bakterija na odgovarajućim podlogama, a zatim na osnovu brojnosti već izraslih kolonija definisali kategorizaciju morske vode.
„Objasnili smo porijeklo fekalnih mikroorganizama u morskommedijumu, sta utiče na njihovo preživljavanje i zašto je značajno odrediti sanitarni kvalitet vode. U laboratoriji za hemiju mora i okeanografiju učenici su upoznati sa metodama analize teških metala u uzorcima iz mora. Predstavljen im je način pripreme uzoraka, uključujući proces liofilizacije, prosijavanja sedimenta i mikrotalasnog razaranja uzoraka sedimenta i biote. Nakon toga su vidjeli kako se analiziraju određeni metali primjenom plamene tehnike atomske apsorpcione spektrofotometrije“, kazali su iz Instituta.
N. N.