Proglašeni su najbolji na konkursu „Mladi ekoreporteri“ koji je sedamnaesti put organizovala NVO „EKOM“ u okviru programa Fondacije za ekološku edukaciju (FEE).
Svečana dodjela diploma održana je povodom Dana planete Zemlje u Zavodu za školstvo Crne Gore. Učenike i njihove mentore pozdravili sju Saša Karajović, izvršni direktor EKOM-a, i Raba Hodžić, direktorica Zavoda. Prisutnima se obratila i Tamara Brajović, direktorica Direktorata za zaštitu prirode u Ministarstvu turizma, ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera.
Na konkurs je do 15. marta stiglo 230 radova iz 12 srednjih i 26 osnovnih škola iz 14 gradova i opština. U pripremi je učestvovalo oko 280 učenika i 48 profesora mentora.
Najveći broj radova poslali su iz Srednje stručne škole Bar, Gimnazije „Tanasije Pejatović“ iz Pljevalja te iz osnovnih škola „Krsto Radojević“ i „Vladislav Sl. Ribnikar“ iz Bijelog Polja. Na konkurs je stiglo ukupno 118 fotografija, 25 foto priča, 65 tekstova i 22 video rada.
U konkurenciji ekološke fotografije (15 do 18 godina) prvo mjesto osvojila je Rejhana Zejnilović, Gimnazija „Niko Rolović“ ‒ Bar za rad „Žedna zemlja“, a u konkurenciji od 11 do 14 godina Milica Kovač, OŠ „Narodni heroj Savo Ilić“ ‒ Kotor za rad „Ko hoće, nađe način…“.
Prvonagrađena fotografija kampanje (11 do 18 godina) je „I ptice na grani su shvatile“, Jovane Kotlaja, Gimnazija „Tanasije Pejatović“ ‒ Pljevlja.
Nagrada za ekološku foto priču (11 do 18 godina) pripala je Andriji Peroviću, Srednja stručna škola ‒ Bar za rad „Portal u tajnu života“.
Najbolja foto priča biodiverziteta i predjela (11 do 18 godina) je „Čarolija naše zemlje“, Ajše Beganović, OŠ „Vladislav Sl. Ribnikar“ ‒ Bijelo Polje.
Prvonagrađena fotografije biodiverziteta i predjela (11 do 18 godina) je „Četa mala, ali odabrana“, Milice Kovač, OŠ „Narodni heroj Savo Ilić“ ‒ Kotor.
Nagrada za najbolji video (11 do 18 godina) pripala je Velidi Klimenta, OŠ „Mustafa Pećanin“ ‒ Rožaje za rad „Ekološki problem ‒ Deponija Mostina“.
Najbolji video klipovi (11 do 18 godina) su „Problem odlaganja otpada“ – Strahinje Srdanovića i Damjana Jankovića, OŠ „Vladika Danilo“ ‒ Srpska i „Say no to plastic bags“, Katarine Raković, Dobre Rutović i Jovane Vujošević, OŠ „Vuk Karadžić“ ‒ Podgorica.
Prvonagrađeni ekološki članak (15 do 18 godina) je „Otpadne vode u Baru“, Sare Duraković, Srednja stručna škola Bar, a u konkurenciji od 11-14 godina „Efektivno oživljavanje“, Filipa Mićunovića, OŠ „Milorad Musa Burzan“ ‒ Podgorica.
Nagrada za kratke i ostale forme – oko 500 riječi, u kategoriji od 15-18 godina, pripala je Mariji Piskulić, Srednja stručna škola, Bar za rad „Izgubljene šapice“, a u kategoriji od 11 do 14 godina Andrei Labudović, OŠ „Radomir Mitrović“ ‒ Berane, za rad „Čudo prirode“.
Radove je ocjenjivao žiri u kojem su bili Dragica Šaković, novinarka, Danijel Garić, novinar, Vuk Vujisić, novinar, Jelena Vukasović, profesorica književnosti, te biolozi mr Vasilije Bušković, mr Izeta Trubljanin i mr Aleksandra Ivanović, zatim Anto Baković, fotograf, Radmila Beća Radulović, grafička dizajnerka, kao i nekadašnji učesnici i pobjednici konkursa (YRE alumni) Diandra Kočan, studentkinja, Đorđe Kalezić, softver inženjer, Sara Đurović, grafička dizajnerka, i Katarina Pašić, arhitekta.
Najveći broj selektovanih radova imale su Gimnazija „Tanasije Pejatović“ i Srednja stručna škola Bar, kao i osnovne škole „Mustafa Pećanin“ i „Vladislav Sl. Ribnikar“.
NVO „EKOM“ dodjelila je posebne pohvale i priznanja za radove o ekološkom aktivizmu i eko-školama učenicima iz OŠ „Radomir Mitrović“, Gimnazije ,,Niko Rolović“, OŠ „Vlado Milić“, Podgorica ‒ područno odjeljenje Beri, i Srednje ekonomsko-ugostiteljske škole Nikšić.
Lj. V.
Izvor; Mladi eko-reporteri