Pod sloganom „Čitajte, jer čitanje ozbiljno može promijeniti vaš pogled na svijet“, nedavno je u podgoričkoj Srednjoj stručnoj školi „Spasoje Raspopović“ otvoren svojevrsni kutak za čitanje.
Kako navode iz ove ustanove, kvalitetno obrazovanje jedan je od 17 globalnih ciljeva koji čine Program globalnog razvoja održivog razvoja za razdoblje do 2030, „što nas je podstaklo da problemu čitalačke pismenosti priđemo na malo drugačiji način“.
„Ušuškan na vrhu stepeništa, kutak za čitanje je na udaru radoznalih pogleda i mjesto gdje danas, šest mjeseci kasnije, naši učenici rado provode svoje vrijeme. Na policama se šepure naslovi ozbiljnih pisaca poput Selimovića, Andrića, Njegoša, Orvela, stručne literature, ali i djela zabavne književnosti koja su djeci razbibriga. S obzirom na to da smo stručna škola, jedna polica je posvećena velikim slikarima, ali tu se nalaze i stručni časopisi vezani za poljoprivredu i ishranu, kao i Politikin zabavnik i mnogobrojna starija izdanja nekad izuzetno popularne Burde. Na inicijativu profesorice književnosti Biljane Manigode, a uz razumijevanje i podršku direktora škole Veska Mihailovića, projekat je uspješno realizovan, a književni fond je obezbijeđen donacijama od strane uprave, kolega, učenika, Narodne biblioteke 'Radosav Ljumović' i prijatelja škole“, navodi se u saopštenju.
Ovo je tek početna faza projekta, pošto u Školi smatraju da je čitalačka pismenost značajna kompetencija za budućnost, te na ovaj način motivišu učenike da čitaju.
„Kutak funkcioniše na principu povjerenja, tako da učenici mogu da pozajme knjigu, pročitaju je i vrate, ali mogu i da doniraju neko štivo za koje misle da je zanimljivo njihovim vršnjacima. U narednom periodu planirali smo još niz zanimljivih i atraktivnih sadržaja kao što su korpice sa knjigama, radionice pod nazivom 'Čitaj i preporuči', te gostovanja relevantnih stučnjaka sa kojima će učenici razgovarati o čitanju, ali i o medijskoj pismenosti“, zaključuju iz SSŠ „Spasoje Raspopović“.
N. N.