Univerzitet Crne Gore: OSOBAMA SA INVALIDITETOM OLAKŠATI PRISTUP FAKULTETIMA

Na Univerzitetu Crne Gore (UCG) počela je realizacija projekta „Hoking“, čiji su ciljevi uspostavljanje mehanizama inkluzivne digitalne tranzicije iz srednjeg u visoko obrazovanje, sa naglaskom na studente sa invaliditetom, kao i na poboljšanje institucionalnog i infrastrukturnog okruženja, saopšteno je iz Rektorata UCG.

Projekat okuplja 15 partnerskih institucija od kojih su tri iz Crne Gore, četiri iz Bosne i Hercegovine, po dvije iz Srbije i Albanije, te po jedna iz Turske, Kipra, Slovenije i Portugalije.

UCG je koordinator projekta, čiji je rukovodilac prorektor za nastavu UCG prof. dr Veselin Mićanović

Projekat je inspirisan životom i dostignućima slavnog fizičara iz 20. vijeka, dr Stivena Hokinga, i njegovim putem ka uspjehu uprkos invaliditetu izazvanom amiotrofičnom lateralnom sklerozom (ALS) koja mu je dijagnostikovana u 22. godini. Dostigao je vrhunac u svom polju uprkos invaliditetu i duboko promijenio percepciju društva prema osobama sa invaliditetom dokazujući da se može postići sve pod uslovom da postoje odgovarajuća sredstva podrške za to.

Kako se navodi u obrazloženju, ključna pitanja kojima će se projekat baviti odnosi se na ograničenu dostupnost studenata sa invaliditetom u visokoškolskim ustanovama na Zapadnom Balkanu i nejednakost pomoći za završetak studija, koja proizilazi iz niske upotrebe digitalnih usluga, mehanizama i alata.

U zemljama Zapadnog Balkana broj učenika sa invaliditetom raste, kao i potreba da se koristi digitalna transformacija i da se popune postojeće digitalne praznine za ove grupe učenika. U prosjeku, 15 posto učenika u obrazovnom sistemu živi sa nekim oblikom fizičkog invaliditeta, od kojih je većina povezana sa oštećenjem vida i sluha i problemima kretanja, dok je preko 20 odsto njih sa različitim mentalnim smetnjama.

Projekat će se posebno baviti ograničenim postojećim praksama saradnje između srednjoškolskih i visokoškolskih ustanova putem digitalnih alata i primjene novih praksi digitalne tranzicije između nivoa u obrazovnim sistemima.

O. Đ.

Back to Top