Ispitni centar izmijenio je u saradnji sa Ministarstvom prosvjete, nauke i inovacija, pravilnike, predvidio sankcije, ali i naknade za nastavno osoblje tokom polumaturskih i maturskih ispita. Osim što su novim pravilnicima polaganju eksternih polumaturskih i maturskih ispita definisane sankcije za đake koji se usude da prepišu, odgovornost će snositi i test administratori ‒ nastavnici koji su sa njima u ispitnoj prostoriji, kazao je „Vijestima“ direktor Ispitnog centra Miloš Trivić.
Prema njegovim riječima, u jednoj učionici može biti najviše 15 učenika, a novine su, kaže Trivić, i to da se ispit može održati i u drugom prostoru koji odredi Ispitni centar, a test administratori će ove godine u skladu sa ugovorom biti i plaćeni za taj rad.
„Ispitni centar se uveliko priprema za eksternu provjeru znanja učenika na kraju trećeg ciklusa osnovne škole koja će se održati u periodu od 17. do 19. aprila, kao i za maturski i stručni ispit. Prvi maturski ispit biće održan 16. aprila iz predmeta crnogorski ‒ srpski, bosanski, hrvatski jezik i književnost i albanski jezik i književnost, a potom i iz prvog stranog jezika koji je zakazan za 15. maj. Ispit iz matematike i nastavnog predmeta po izboru učenika realizovaće se 24. maja, odnosno stručne teorije 6. juna“, naveo je Trivić.
On je rekao je toj instituciji od ove godine vraćena jedna od nadležnosti, pa se testovi za predmet po izboru, odnosno stručnu teoriju pripremaju u organizaciji Ispitnog centra. Radi se o preko trideset testova iz sociologije, psihologije, filozofije, testovima za ekonomskog, nautičkog i poljoprivrednog tehničara, ali i svim drugim zanimanjima koja se realizuju po modularizovanim obrazovnim programima.
„Izmjenjena su tri pravilnika: Pravilnik o polaganju maturskog ispita za učenike gimnazije, Pravilnik o polaganju stručnog ispita za učenike koji nastavljaju školovanje, kao i Pravilnik o načinu i postupku provjere znanja učenika na kraju obrazovnog ciklusa. Izmjenom pravilnika za učenike srednjih škola tačno je precizirano da se u učionici nalaze dva test administratora, od kojih je jedan iz druge škole, a obavezno je prisustvo supervizora koji može da pristupi ispitnom prostoru. Definisali smo i odgovornost test administratora koji će sa Ispitnim centrom potpisati ugovor u kojem će biti klauzula o tajnosti podataka, kao i njihova obaveza za zakonitost sprovođenja ispita u ispitnoj prostoriji“, naglasio je Trivić.
On je istakao da će biti realizovano plaćanje test administratorima, a od ove godine nadoknadu će primiti i druga dva ocjenjivača eksterne provjere znanja učenika na kraju trećeg ciklusa, zahvaljujući podršci i sredstvima obezbijeđenim od Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija.
„Postavio bih pitanje svim nastavnicima i svim čitaocima: ako u redovnim okolnostima redovne nastave, jedan nastavnik sprovodi provjeru znanja u učionici u kojoj je u prosjeku 30 učenika, da li dva nastavnika mogu da realizuju provjeru znanja u učionici u kojoj je 15 učenika? Mislim da je odgovor sasvim jasan“, ocijenio je Trivić.
Ispitni centar ove godine sprovodi i testiranje postignuća učenika na kraju drugog ciklusa osnovne škole (šesti razred), koje je planirano za 16. maj.
„Testiranje se realizuje iz nastavnog predmeta crnogorski ‒ srpski, bosanski, hrvatski jezik i književnost i albanski jezik i književnost“, kazao je on.
Trivić je naveo da se ove godine, od 1. aprila do 10. maja, održava i probno PISA testiranje.
„Radi se o testiranju učenika iz 26 srednjih škola iz sve tri regije Crne Gore, odnosno uzorku od nešto preko 1.742 učenika. Tokom 2025. realizovaće se glavno PISA testiranje i u saradnji sa Ministarstvom prosvjete, nauke i inovacija, radimo i radićemo na motivisanju naših petnaestogišnjaka kako bi postigli što bolji rezultat. Zamolio bih kako učenike tako i nastavnike, pa i roditelje da pogledaju na sajtu Ispitnog centra kako izgledaju PISA testovi iz prethodnih ciklusa“, apelovao je on.
Osim međunarodnog istraživanja PISA, Ispitni centar sprovodi i međunarodna istraživanja TIMSS i PIRLS.
„Ove godine će se od 1. aprila do 31. maja sprovesti i testiranje TIMSS Longitudinal koje će se realizovati u 141 osnovnoj školi na uzorku od oko 4.400 učenika petog razreda gdje se mjeri obrazovno postignuće učenika iz oblasti matematike i prirodnih nauka“, rekao je Trivić.
Izvor: vijesti.me