Evropska kancelarija za patente (EPO) sprovodi program za diplomce sa završenim bečelor ili master studijama i nudi usavršavanje u oblastima: nauka i inženjerstvo, ljudski resursi i biznis, IT, ekonomija i finansije, pravo, jezici, međunarodni odnosi i komunikacija. Pravo prijave imaju studenti partnerskih univerziteta Kancelarije među kojima je i Univerzitet Crne Gore.
Program pod nazivom Pan European Seal Young Professionals Programme traje jednu godinu, sa mogućnošću apliciranja za produženje na još dvije godine. Trenutno na programu ima preko 150 mladih profesionalaca na svim lokacijama Kancelarije u Minhenu, Hagu, Berlinu, Beču i Briselu.
O svom iskustvu sa plaćene prakse Persida Jovanović, diplomirani politikolog sa Fakulteta političkih nauka Univerziteta Crne Gore (UCG) kaže: „Ja sam od septembra na prvoj godini programa u Minhenu i radim u oblasti ljudskih resursa u Talent Acquisition timu. Zaista radim u timu iskusnih profesionalaca koji nesebično dijele svoju stručnosti i savjete. Svako od nas radi sa tutorom koji ima veoma značajnu ulogu, usmjerava i ohrabruje da samostalno preuzimamo inicijative. Jedan od najimpresivnijih aspekata stažiranja je prilika da sarađujem sa kolegama različitih kulturnih i profesionalnih pozadina u veoma dinamičnom okruženju. Svaki dan donosi nove izazove i prilike za lični i profesionalni razvoj i kroz mentorstvo i podršku kolega, imam priliku da kontinuirano napredujem i usavršavam svoje vještine.“
„Tokom cijele godine dobijamo prilagođeni program obuke koji se tiče intelektualne svojine, kao i profesionalno usmjeravanje. Pored toga, uzimajući u obzir da su pored engleskog njemački i francuski zvanični jezici organizacije, imamo pravo da izaberemo da učimo jedan od ova dva jezika. Ja trenutno pohađam kurs njemačkog jezika na B2 nivou.
Pored profesionalnog razvoja, važno je istaći i bogat društveni život. Kancelarija nudi različite društvene i sportske klubove i pruža priliku za sticanje nezaboravnih prijateljstava sa kolegama iz cijele Evrope i šire.
Trenutno sam jedina iz Crne Gore na programu, stoga se nadam se da će se što više studenata prijaviti za program za 2024/25 godinu. Posebno bih preporučila onima sa pozadinom u nauci i inženjerstvu, jer osim što je izuzetno biti u sredini gdje se konstanto susrećete sa inovacijama i doprinosite njihovom razvoju, ovo je izvanredna prilika i odskočna daska za građenje karijere“, poručuje Jovanović.
Zavod za intelektualnu svojinu Evropske unije i EPO pružaju priliku za jednogodišnju plaćenu praksu studentima koji su zainteresovani za patente i njihovu komercijalizaciju, kroz Pan-European Seal Professional Traineeship program.
To je jedinstvena prilika za sticanje radnog iskustva u multikulturalnom okruženju u važnim institucijama Evropske unije koje se bave pitanjima intelektualne svojine. Odabrani kandidati će proći obuke, raditi na konkretnim zadacima kako bi primijenili stečeno znanje, a biće im dodijeljeni i iskusni mentori.
Program je namijenjen svim studentima koji su završili osnovne ili master studije ne kasnije od septembra 2022, kao i studentima master studija koji će do septembra ove godine završiti studije.
Na praksu se mogu prijaviti kandidati iz oblasti: Pravo; Pravo intelektualne svojine; Intelektualna svojina i upravljanje znanjem; Političke nauke i međunarodni odnosi; Jezici; Ekonomija i poslovna administracija/preduzetništvo; Informacione tehnologije (analiza podataka, IT bezbjednost, analiza poslovanja, softversko inženjerstvo, rešenja za korisničku podršku, automatizacija procesa, vještačka inteligencija); Komunikacije i vizuelni dizajn; Menadžment održavanja objekata (arhitektura, građevinsko inženjerstvo, menadžment logistike), kao i Ljudski resursi.
Studenti UCG mogu se prijaviti za taj program do 18. februara.
O. Đ.