Povodom Međunardnog dana sigirnijeg interneta, u OŠ „Anto Đedović“ u Baru realizovane su aktivnosti pod sloganom „Za bolji internet“.
Program su osmilile profesorice informatike sa tehnikom Milica Jovanović i Vahida Međedović u saradnji sa profesoricom crnogorskog ‒ srpskog, bosanskog, hrvatskoh jezika i književnosti Ljiljanom Milović. One su kroz korelaciju aktiva i predmeta, realizovale u VII-4 odjeljenju edukativnu radionicu o medijskoj pismenosti „Saznaj i razaznaj“.
Prvi dio ove zanimljive aktivnosti upriličen je u kabinetu informatike gdje su profesorice sa učenicima održale debatu „Dobre i loše strane interneta“. Drugi dio realizovan je u kabinetu jezika i književnosti. Tom prilikom profesorica Milović približila je učenicima pojam medijske pismenosti i otkrila zašto je ona važna u strategiji za bezbjednije korišćenje interneta i medijskih sadržaja kojima su svakodnevno izloženi. Tema je obuhvatila lažne vijesti i dezinformacije, njihovo brzo širenje i tehnike prepoznavanja korišćenjem više provjerenih izvora. Vrste medijskih manipulacija sa posebnim osvrtom na „klikbejt“ bile su takođe predmet razgovora.
Za učenike sa drugog govornog područja pripremljen je poseban segment, tj. zadatak da osmisle plakat za bezbjednije korišćenje interneta.
Koliki je i kakav uticaj medijskog prostora i interneta na naš svakodnevni život, đaci su imali priliku da otkriju kroz praktičnu vježbu gdje je korišćena metoda digitalnih alata u nastavi što je istovremeno bila demonstracija dobre strane interneta. Uz pomoć mobilnih telefona i QR koda, učenici su rješavali upitnik „Digitalni stres test“, odgovarajući na 20-ak pitanja čije rezultate su mogli da prate na video bimu i tako naprave analizu svojih digitalnih navika.
Nastavnice informatike i tehnike Milica Jovanović i Vahida Međedović analizirale su rezultate upitnika na nivou odjeljenja i zaključile da su se učenici odlično snašli u realizovanim aktivnostima i pokazali, osim razvijenih digitalnih kompetencija, i visok nivo informisanosti o opasnostima na internetu.
Radionici je prisustvovao i odjeljenjski straješina VII-4 Elvis Ledinić koji je sa učenicima razvio diskusiju jer je bezbjedna upotreba interneta jedna od tema iz programa odjeljenjske zajednice, pa je ovo bila prava prilika da je realizuju.
Profesorica Ljiljana Milović je istakla da su njeno trenersko iskustvo i saradnja sa Institutom za medije Crne Gore u projektu „Saznaj i razaznaj“ našli najbolju implementaciju u radu sa djecom koja su najranjivija kategorija kada je bezbjednost interneta u pitanju, jer formiraju stavove i vrijednosti uz medijske i digitalne sadržaje.
Dan sigurnijeg interneta obilježava se u školama organizovanjem nekog događaja (predavanja, radionice...) za učenike, nastavnike i roditelje na inicijativu koju je školama uputilo Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija.
Lj. V.