Kreativni projekat „Novogodišnja potraga za glagolskim oblicima“ uspješno je realizovan krajem decembra u OŠ „Anto Đedović“ u Baru.
Đaci VII-4 su u okviru predmetnog programa izučavali glagolske oblike, njihova značenja, službu, sličnosti i razlike. A da bi provjerili znanje, učestvovali su u pomenutom odjeljenjskom projektu .
Kreativne izazove na temu glagola osmislila je predmetna nastavnica Ljiljana Milović koja je i autorka projekta. Pomoću mape uma koju je nazvala „Julije Cezar“, učenicima je ponudila da na zanimljiv način razvrstavaju glagolske oblike na različite kategorije (vremena, načini, prilozi, pridjevi...). Uz pomoć čuvene ličnosti, djeca su naučila i nove glagolske oblike. To je prije svega imperativ koji su proučavali kroz istorijski kontekst i temu o imperatorima. Čuvena izreka Julija Cezara „Dođoh, vidjeh, pobijedih“ pomogla im je da tragom istorijskih dešavanja lokalizuju navedeni citat, da ga koriste i u svakodnevnom kontekstu i tako bogate svoj rječnik. Istovremeno su kroz navedenu misao naučili oblike aorista , njegove specifičnosti i stilsku vrijednost.
Đaci su, zatim, podijeljeni u timove uspješno su rješavali zadatke po NTC sistemu učenja. Glagolski oblici bili su skriveni kroz rebuse, premetaljke, ukrštenice, pletenice, asocijacije, zagonetke, stihove iz narodnih epskih pjesama i ilustracije. Za učenike sa drugog govornog područja osmišljen je poseban zadatak – da likovno predstave novogodišnju jelku sa imenima glagolskih oblika na jezicima koje uče u školi.
Tokom dalje realizacije projekta, učenici su analizirali novogodišnji motiv koji je svaka grupa dobila kao logo na nastavnim listićima (Djeda Mraz, Sneško Bijelić, jelka, novogodišnji paketić i pahulja). Zatim su se, po kriterijumu sličnosti tih motiva grupisali, a novi zadatak je bio da obrazlože po čemu su ti glagolski oblici koji su se sada našli u istoj grupi, srodni (po značenju, građenju,službu, razlikovanju lica i sl.).
U završnici rada, dodijeljena je diploma kao nagrada najuspješnijem učesniku/učenici, a uručeni su novogodišnji pokloni za goste (nastavnike iz drugih aktiva koji su pratili realizaciju). Svi učesnici počašćeni su medenjacima koje su učenici napravili u saradnji sa roditeljima.
„Važno mi je bilo da učenici steknu funcionalno znanje o glagolskim oblicima, da ostvarimo korelaciju sa drugim predmetima i temama, povežemo gradivo i znanja, podstaknemo na kreativnosti i njegovanje talenata, damo podršku učenicima sa drugog govornog područja, razijamo vrijednosti i vrline, posebno optimizam i vedro raspoloženje tokom učenja, a povodom novogodišnjeg praznika“, istakla je profesorica Ljiljana Milović.
Lj. V.