NAGRAĐENI NAJBOLJI PROJEKTI NA KONKURSU „ENERGIJA PODVUČENO ZELENOM“

Projekat „ZERO WASTE SCHOOL“ OŠ „Vuk Karadžić“ iz Podgorice osvojio je prvo mjesto na konkursu „Energija podvučeno zelenom“. 

Drugo mjesto pripalo je projektu „Krov raste“ koji je kandidovala Srednja ekonomska ugostiteljska škola iz Nikšića, dok je treće mjesto pripalo projektu „Mi biramo da recikliramo“ OŠ „Mirko Srzentić“ iz Petrovca. Nagrađena su još dva projekta: „Reciklirajmo otpad koji zagađuje naše more“ OŠ „Kekec“ iz Sutomora i „Rasadnička radionica na otvorenom“ OŠ „Novka Ubović“ iz Podgorice.

Radove je ocjenjivala komisija u kojoj su bili Jelena Damjanović, CEDIS, nacionalni koordinator za Crnu Goru za međunarodni projekat „Eko škole“ Nevena Čabrilo, Zavod za školstvo, Tatjana Zečević-Miranović, CEDIS, Saša Karajović, NVO „EKOM“ i član Fondacije za zaštitu životne sredine,  kao i Igor Jovanović, Ministarstvo ekologije, prostornog planiranja i urbanizma,

Komisija je jednoglasno odlučila da se ostatak novca u iznosu od 1.020 eura, nakon dodjele sredstava za prvih pet projekata, ove godine dodijeli Gimnazija „Petar I Petrović Njegoš“ ‒ Danilovgrad za projekat „Polinatorski park u školskom dvorištu“  koji je rangiran kao šestoplasirani.

Da podsjetimo, Crnogorski elektrodistributivni sistem raspisao je u saradnji sa Zavodom za školstvo Crne Gore koji sprovodi Međunarodni program „Eko-škole konkurs za projekat iz oblasti zaštite životne sredine „Energija podvučeno zelenom“ u kojem su mogle da učestvuju obrazovno-vaspitne ustanove koje implementiraju međunarodni program „Eko škole“, odnosno koje su nosioci međunarodnog priznanja „Zelena zastava“, kao i ustanove koje su se prijavile za pilotiranje programa „Eko škole“. Fond za nagrade iznosio je 15 hiljada eura.

Kako su naveli članovi komisije, bilo je puno dobrih projekata, pa je zadatak bio težak, a nijanse su odlučile da izaberu  najbolje. Naglasili su da nadu uliva to što je pokrenuta ozbiljna priča koja se temelji na razvoju svijesti mladih ljudi o značaju očuvanja zelenih tehnologija, cirkularne enkonomije – reciklaža i ponovna upotreba materijala, kompostiranje  i tako dobijamo praktično zatvoren samoodrživ sistem u okviru škola, jeste veliki odziv vaspitno – obrazovnih ustanova na naš konkurs. Čak njih 20 je prijavilo projekte i to više nijesu jednostavniji projekti  kao prije tri godine kada kada je prvi put raspisan konkurs „Energija podvučeno zelenom“.

„Sada dobijamo projekte koji uvezuju puno elemenata iz oblasti zelenih tehnologija, reciklaže, kompostiranja i dobijamo praktično zatvoren samoodrživ sistem u okviru škole. Izuzetno je to važno da djeca vide na primjeru kako bi razumjeli u praksi da se sve može proizvesti a da se zadovolje ekološki kriterijumi“, ukazali su članovi komisije.

Iz CEDIS-a su istakli da ovim projektom žele da podrže opredjeljenje Crne Gore kao ekološke države, te da kao odgovorna kompanija nastoje da strategiju zaštite životne sredine, koja je jedan od najvećih izazova današnjice, uključe u proces poslovnog planiranja kako bi upravljanje uticajima na okolinu bilo sastavni dio njihovog poslovanja.

„U tom smislu projekatom „Energija podvučeno zelenom“ želimo da utičemo na svijest učenika, nastavnika i zajednice o značaju životne sredine. Kroz realizaciju projekta će obrazovno-vaspitne ustanove omogućiti učenicima da se uključe u rješavanje problema i daju doprinos poboljšanju životne sredine na nivou na kojem mogu da se vide opipljivi rezultati“, naveli su iz CEDIS-a.

Partneri u realizaciji ovog projeka su Udruženje za ekološki konsalting u Crnoj Gori (ECOM) i Fondacije za obrazovanje o životnoj sredini (FEE) koji sa Zavodom za školstvo realizuju program „Eko škole“ u Crnoj Gori.

Lj. V.

 

Izvor Zavod za školstvo

Back to Top