U okviru projekta ,,Stablo znanja“ u Studentskom parku Univerziteta Crne Gore (UCG) posađeno je više od sto sadnica, čime je pokazano da zajedničkim ekološkim akcijama studenti, ali i svi akteri u društvu mogu unaprijediti i sačuvati prirodu Crne Gore.
Ideja projekta „Stablo znanja“, koji je pokrenuo Studentski parlament UCG je da svi studenti, koji diplomiraju na bilo kojem nivou studija, mogu da posade svoje stablo znanja u cilju jačanja svijesti o važnosti očuvanja životne sredine.
Rektor UCG prof. dr Vladimir Božović pohvalio je predstavnike Studentskog parlamenta, kao i ideju oplemenjivanja svih prostora pored Univerziteta.
„Kada smo počeli prije nekoliko godina, to je zaista izgledalo bitno drugačije. Ovaj dan i sva ova slika sa mnoštvom studenata dovoljno govori koliko smo uspjeli. U najavi svega ovoga, govorili smo o tome da će ovaj prostor postati pluća grada, a on to već jeste. Vidimo kako svakodnevno živi ovaj prostor, kako se razvija, kako naši sugrađani i studenti uživaju u njemu“, rekao je Božović.
On je objasnio da je „Stablo znanja“ simbolički zamišljeno kao nešto što studenti nakon završenih studija vraćaju prirodi, zemlji koja teži da bude u svim segmentima ekološka, „a ovo što se radi na ovaj način zaista daje konkretan, direktan i jasan doprinos toj politici.“
„Zamisao je da se svaki student koji diplomira veže na odeređen način za to stablo, da vodi računa o tom njemu i da shvata da tu postoji ta organska, rekao bih i više od toga, duhovna veza između onoga ko ga je posadio i konkretno te biljke“, pojasnio je Božović.
Predsjednik SPUCG Andrija Vukčević, istakao je da je akcija uvertira u novu i zelenu priču koju su pokrenuli sa UCG, Agencijom za zaštitu životne sredine i preduzećem „Zelenilo“.
„Kao što vidite, ovo je jedna jako lijepa slika iz Studentskog parka, prva aktivnost, u okviru prijekta Stablo znanja, na kojem smo naporno radili zadnjih godinu dana i za koju očekujemo da postane lijepa tradicija Univerziteta. Ovo je samo prva u nizu akcija sađenja za koju očekujemo da se sprovode u svakom semestru makar po jednom. Jako sam ponosan na rad svoje organizacije, ali i na doprinos koleginica i kolega sa cijelog Univerziteta što su prepoznali značaj ove ideje i što su odlučili da nam se danas pridruže“, poruka je Vukčevića.
Menadžerka za odnose sa javnošću preduzeća „Zelenilo“ Milica Vukčević rekla je da je zadovoljstvo pridružiti se mladim ljudima i učiniti nešto lijepo za sve.
„Pružili smo kompletnu logističku podršku i zaista još jednom izražavamo zadovoljstvo što su nas pozvali i što su prepoznali naše privredno društvo kao organ koji može da im pomogne u ovoj aktivnosti. Kada je riječ o Univerzitetskom parku, slažemo se da je to jedan od najljepših parkova u Podgorici, a uz kompletan novi biljni materijal biće još zeleniji. Nadamo se da će ove, ali i buduće generacije provoditi slobodno vrijeme ovdje i da će im služiti i za učenje ali i za druženje“, rekla je Vukčević.
Predstavnica Agencije za zaštitu životne sredine, Milka Rajković-Mitrović rekla je da je ta agencija prošle godine potpisala sporazum o poslovnoj saradnji sa SPUCG, te da je jedan od ciljeva tog dokumenta podrška njihovim ekološkim akcijama.
„Agencija se obavezala da osim odabira lokacija, pomogne i u odabiru sadnog materijala. Danas će se saditi veliki broj različitih biljnih vrsta, među kojima ću pomenuti Carpinus orientalis ili bijeli grab, zatim dekorativni žbun Kalinu i jednu od mnogo dobrih biljaka za naše podneblje a to je Quercus ilex, koja je u narodu poznata kao crnika“, pojasnila je Rajković-Mitrović.
Student Lazar Mrkić vjeruje da je akcija vrlo dobra za mlade jer, kako smatra, svijest o zelenilu i prirodi nije na zavidnom nivou.
I studentkinja Snežana Savić ovaj projekat vidi kao sjajnu inicijativa i priliku da se studenti povežu sa životnom sredinom i da daju svoj doprinos njenom očuvanju.
Nakon akcije u drugom dijelu Studentskog parka organizovan je koncert i studentski piknik.
O. Đ.