Projekat Elektrotehničkog fakulteta (ETF) Univerziteta Crne Gore (UCG) „Zelena transformacija Crne Gore (ZETRACG) – 3D štampa hrane i 3D štampa kuhinjskog mobilijara koristeći biorazgradive filamente“ počinje 2. oktobra i trajaće tri mjeseca.
Rukovodilac projekta prof. dr Milena Đukanović kazala je da će studenti koji budu učestvovali u ovom programu, svakog ponedjeljka u trajanju od četiri sata biti u prilici da svojom kreativnošću podrže i osjete „zelenu transformaciju“ Crne Gore kroz informaciono-komunikacione tehnologije.
„Studenti će se upoznati sa mogućnostima 3D štampe hrane, kao i 3D štampe kuhinjskog mobilijara koristeći reciklirajuće filamente koji su dobijeni od kukuruza. Oni će raditi na prvom 3D štampaču za hranu u Crnoj Gori osmišljavajući sopstvene recepte od sastojaka neživotinjskog porijekla, kao i od jestivih ostataka hrane (tzv. food waste). Ovaj koncept se već uveliko koristi u svijetu i to u hotelima sa pet zvjezdica i restoranima sa Michelin zvjezdicama. Interesantne realizacije 3D štampanog kuhinjskog mobilijara, koji će se praviti od biorazgradivog PETG filamenta, biće ponuđene kompanijama za dostavu hrane.
Predavači na ovom programu su: Miodrag Mihaljević, Emilija Rabrenović, Jovana Jovanović, Miloš Jelovac, Mihailo Jovanović, Luka Jovović, Jasna Pejović Veronika Jovanović, Ivan Martinović, Aleksandar Mašić, Milena Živković i Miloš Grbović.
Projekat finansira Fond za inovcije Crne Gore, kao jedan od 10 prihvaćenih projekata (32 projekta su pozitivno ocijenjena), u okviru programa za podsticanje razvoja inovacione kulture i organizaciju edukacija u oblastima pametne specijalizacije Crne Gore. Partneri na projektu su 3D soba i Eklektik foto studio.
O. Đ.