U BUDVI POČEO SLAVISTIČKI SKUP „NJEGOŠEVI DANI“

U Budvi je sinoć otvoreno deseto izdanje slavističkog skupa „Njegoševi dani“ u organizaciji Studijskog programa za crnogorski jezik i južnoslovenske književnosti, Filološkog fakulteta i Univerziteta Crne Gore (UCG). Ova značajna manifestacija nastavlja da istražuje neiscrpnu mudrost velikog Njegoša, čija djela i u vremenima pozivaju na razumijevanje i toleranciju.

Skup je otvorio dr Dritan Abazović, predsjednik Vlade Crne Gore u tehničkom mandatu.

„Njegoš je najveća ličnost u istoriji Crne Gore, ne samo pjesnik i filozof. Želim da čestitam neumornim profesoricama Bečanović-Đurišić, Glušici i svima onima koji pomažu da se kulturna scena Crne Gore izdigne iz pepela i dokazuju da se veličina svake države može ogledati ne u broju stanovnika, niti na veličini teritorije, nego koliko njena kultura seže van njenih granica”, istakao je Abazović.

On je dodao da je značaj održavanja manifestacije u Budvi veći, samim tim što je ovaj grad kandidat za prestižnu titulu Evropske prijestonice kulture za 2028. godinu.

Otvarnju skupa su prisustvovali predstavnici ministarstava nauke i tehnološkog razvoja, te kulture i medija ispred kojeg se prisutnima obratila državna sekretarka u tom resoru Mirjana Maslovar.

„Njegoševi dani, kao važan dio kulturne baštine Crne Gore prilika su za promovisanje crnogorske kulture i književne scene, tradicije i istorije. Cilj ovog skupa, kao i svih dosadašnjih, jeste pristupiti Njegošu, kao što se pristupa enigmama i svemu onome što nas prevazilazi – sa dignitetom i oprezom. Njegoš je ispred svih nas. Otkrivajući njegove mističnosti, u konstantnom smo dijalogu sa njim, a taj dijalog je upravo nasljeđe nama, njegov zavjet i zalog za idetintetski kod utkan u univerzalni civilizacijski mozaik. Kulturno bogatstvo i njegova različitost predstavljaju jednu od osnovnih karakteristika našeg društva, zbog toga je naše ministarstvo posvećeno u primjeni kulturne strategije kako bi dugoročno osmislilo kulturnu politiku u Crnoj Gori”, saopštila je Maslovar.

Prisutnima se obratio i doc. dr Predrag Zenović, predsjednik Savjeta za kulturu Opštine Budva, koji svojim posvećenim radom stvara važan most između lokalne zajednice i ovog prestižnog događaja.

„Svaka velika evropska kultura ima jednu tačku oko koje se okreće cijeli njen smisaoni, kulturni, estetski i jezički i svaki drugi svjetonazor, tako Britanci imaju Šekspira, Francuzi Igoa, Njemci Getea. Njegoš je u našoj kulturi zapravo mnogo više od toga, on je u našoj kulturi istovremeno i Dostojevski i Čehov. U tom smislu, zaista je nemoguće pretjerati u važnosti koju u naučnom, kritičkom i tragalačkom smislu treba dati i posvetiti kada je u pitanju lik i djelo Njegoša. Njegoš nije slučajno ovoga puta u Budvi, on je na ovom prostoru već bio ne samo u reflektovanom, već i u stvarnom životu. Budva na svom putu ka tituli Evropske prijestonice kulture ima  Njegoša kao znak i vrlo slojevit simbol, koji je središte kulturnog i svakog drugog svjetonazora Crne Gore”, rekao je Zenović.

Prof. dr Rajka Glušica, predsjednica Upravnog odbora UCG istakla je: „Veoma sam srećna i ponosna što smo dospjeli do jubilarnih desetih ‘Njegoševih dana’ i što smo na petnaestogodišnjem putu ove jedinstvene naučno-kulturne manifestacije prebrodili mnoge nevolje i uprkos svemu strpljivo i predano gradili spomenik najvećem crnogorskom i južnoslovenskom pjesniku, temeljnom kamenu crnogorskog kulturnog i nacionalnog identiteta i klasiku crnogorske književnosti. UCG slaviće za nešto više od pola godine veoma značajan jubilej – 50 godina postojanja i rada. Na licu Univerzizteta u pola vijeka njegovog postojanja ovih 15 godina Njegoševih dana ispisaće se zlatnim slovima, kao jedna od najznačajnijih manifestacija organizovanih pod krovom jedinog državnog univerziteta u Crnoj Gori“, istakla je Glušica.

O izuzetnom značaju ove manifestacije, ali i Njegoševoj ostavštini i njegovom kultu govorili su prof. dr Igor Lakić, dekan Filološkog fakulteta UCG i akademik Slobodan Grubačić, koji se prisutnima obratio u ime Naučnog savjeta „Njegoševih dana“.

Prof. dr Tatjana Bečanović-Đurišić, predsjednica Organizacionog odbora naglasila je „jubilej je uvijek povod za procjenu rezultata, a mi postignutim rezultatima moramo biti jako zadovoljni. Dug smo put prešli od 2008. godine do danas, a ovu manifestaciju svi već prepoznaju kao projekat od državnog značaja, jer okuplja najeminentije evropske slaviste pod okriljem crnogorske kulturne ikone – Njegoša“.

Jubilarno izdanje slavističkog skupa „Njegoševi dani“ koje će trajati do 10. septembra, okupiće brojne naučnike koji dolaze iz 13 zemalja Evrope, 27 gradova i sa 35 različitih naučnoistraživačkih i obrazovnih intitucija.

Ovogodišnji gosti skupa su i Balša Brković, Aleksandar Bečanović, Đuro Radosavović, Nataša Nelević, Radoman Čečović i Marinko Vorgić, istaknuti autori koji su najzaslužniji za savremenu crnogorsku književnu scenu.

Poseban gost na ovogodišnjem skupu je Zoran Živković, čuveni pisac fantastične književnosti i laureat brojnih regionalnih i svjetskih književnih izdanja.

 

Izvor Mediabiro

Foto Mediabiro

 

 

Back to Top