U okviru projekta „No hate offline, no hate online“ u Centru za kulturu u Danilovgradu održan je program koji je obuhvatio panel diskusiju i debatu na temu nasilja na internetu. Program su organizovale učenice – vršnjačke edukatorke u projektu iz Gimnazije „Petar I Petrović Njegoš“ – Marija Popović i Milena Bogetić u saradnji sa vršnjačkim edukatorkama Elenom Miletić, Ivom Bogetić i Milenom Mugošom, uz podršku nastavnice sociologije Milene Jelić.
U prepunoj sali Centra za kulturu, program je započeo debatom koju su izvele učenice danilovgradske gimnazije, članice Debatnog kluba – Marija Popović i Milena Mugoša. U toku javne debate tim danilovgradske Gimnazije naveo je niz razloga za uvođenje jake cenzure na internetu kao načina da se spriječi govor mržnje, ali i nasilje na internetu uopšte. S druge strane, tim podgoričke Gimnazije zastupao je stav da je potrebno raditi na prevenciji i podizanju javne svijesti, da je to najbolji put da se utiče na smanjenje govora mržnje. Kao primjer dobre prakse istakle su upravo projekat „No hate offline, no hate online“ koji svojim aktivnostima, jednako u stvarnom i virtuelnom svijetu, sprovodi aktivnosti koje doprinose prevenciji govora mržnje.
Gošće panel diskusije su, svaka iz svog ugla i oblasti rada, govorile o nasilju među vršnjacima, na internetu i stvarnom svijetu. Savjetnica za mlade u Danilovgradu, doktorka Milica Šofranac, osvrnula se na različite vrste nasilja nad i među djecom, sa posebnom porukom za roditelje da moraju biti uključeni u život svoje djece, jednako u realnom kao i virtuelnom svijetu. Profesorica psihologije u Gimnaziji „Petar I Petrović Njegoš“ Anđela Novaković govorila je o rodno uslovljenom nasilju i posljedicama koje ono ostavlja. Jelena Čolaković, NVO Juventas, programska direktorka za ljudska prava, predstavila je nekoliko aktivnosti koje pomenuta NVO sprovodi u cilju suzbijanja nasilja među vršnjacima: u prvom redu kampanju „Ne budi po strani“ i rezultate istraživanja o nasilju zasnovanog na seksualnoj orijentaciji i rodnom identitetu. Pedagoškinja OŠ „Vuko Vujović“ Zorica Vujović upozorila je na sve češće primjere nasilja na internetu među vršnjacima, ali i istakla da se djeca i mladi često za pomoć obraćaju pedagogu.
Svjesni koliko govor mržnje može da utiče na mlade ljude danas i podstaknuti snažnom željom da se govor mržnje na internetu u što većoj mjeri suzbije, maturantkinje naše gimnazije Marija i Milena upriličile su ovakvu konferenciju.
T. V.