Gimnazija „Miloje Dobrašinović“: OHRABRITI DJEVOJČICE DA SE OPREDIJELE ZA INFORMACIONO-KOMUNIKACIONE TEHNOLOGIJE

U Gimnaziji „Miloje Dobrašinović“ u Bijelom Polju organizovana je povodom Međunarodnog dana djevojčica u ICT-u panel diskusija koju su pripremili profesori Ajsela Madžgalj i Nermin Hasanović  u okviru koje su razmijenjena iskustva i savjeti o ulozi žena u sektoru informaciono-komunikacionih tehnologija. Organizatori su imali podršku direktorice Jasminka Međedović.

Prezentaciju je pripremila učenica Mia Raičević. Ona je učesnicama objasnila šta su to informaciono-komunikacione tehnologije, gdje su žene u svemu tome i sa kakvim se problemima suočavaju.

„Ne dozvolite da nas obeshrabruju riječi da ICT nije za vas. Svaki posao je dostupan kako za muškarce, tako i za žene“, poručila je Mia Raičević.

Ajsela Madzgalj je istakla da je tehnologija jezik budućnosti, te da je ona zastupljena u svim sferama i profesijama.  

„Teško je procijeniti koji će sve biti poslovi budućnosti, ali je sigurno da želimo da žene imaju svoje mjesto u njima. Rečenice kao ’takvi poslovi nisu za žene’ ’žene nemaju to što je potrebno da bi izgradile uspješnu karijeru u ICT-u’ ili ’žene su nježniji pol’ duboko su ukorijenjene u društvo. Iako nas te iste žene  demantuju i pokazuju da su i te kako sposobne da mijenjaju svijet na bolje, napredak će biti napravljen tek kada se u potpunosti oslobodimo pretpostavki i predrasuda“, kazala je ona.

Prema njenim riječima, djevojčice su pametne, kreativne, talentovane i posjeduju sve što je potrebno za izgradnju uspješne karijere u svijetu informaciono-komunikacionih tehnologija. Jedan od načina koji treba da ih podstakne da razbijaju predrasude i budu svjesne a mogu biti šta god požele jeste obilježavanje Međunarodnog dana djevojčica u ICT-u.

„Od samog početka školovanja, djevojčice nijesu ohrabrivane da se opredijele za ovu oblast. Malo je poznatih žena u svijetu tehnologija koje bi služile kao uzor i podrška budućim generacijama.  

Razlog ovome nijesu slabije kognitivne sposobnosti kod žena. Uzrok ovog problema nije biološke prirode, već je stvar kulture.  

Još jedan bitan razlog je tradicija. Žene su u Crnoj Gori u prošlosti bile u podređenom položaju u odnosu na muškarce i nijesu im bile dostupne mnoge profesije, uključujući i oblast tehnologija. Situacija se mijenja iz dana u dan, ali neke stvari su ostale iste i od žena se u većini slučajeva očekuje da, i pored radnih obaveza, brinu o porodici i kući. Rastrzane  između porodice i karijere, čak i žene koje imaju diplomu IT fakulteta, ubrzo odustaju jer ova profesija zahtijeva konstantno učenje i napredovanje jer se tehnologije svakodnevno mijenjaju“, rekla je profesorica Madžgalj, i dodala da je neophodno da se cijelo društvo edukuje da bi se ovaj jaz poceo smanjivati i neophodno je motivisati i ohrabrivati djevojčice da idu u ovom pravcu.

„Treba  raditi na podsticanju mladih djevojaka i žena da već od rane dobi počnu razmišljati u smjeru informacionih i komunikacionih tehnologija (IKT-a), te da se više uključe u svijet programiranja i programskih jezika, kako bi razvile interesovanje za ovaj sektor i povećale mogućnosti u odabiru budućih karijera i obrazovnih pravaca“, zaključila je ona.

Lj. V.

Back to Top