Na inicijativu dr Ranka Rajovića i pod njegovom supervizijom organizovano je prvo testiranje na teritoriji Crne Gore decembra 1998. godine u zgradi tehničkih fakulteta. Na testiranju je bilo 80 kandidata, a prolaznost je bila nevjerovatnih 50 posto. Testiranje inteligencije izazvalo je veliko interesovanje mladih, pa je sljedeće održano februara 1999. godine, na kojem je prolaznost bila iznad 40 odsto. Stvorena je kritična masa, odnosno odgovarajući broj članova da priča „Mensa u Crnoj Gori“ dobije svoj početak.
Nakon testiranja pristupilo se aktivnostima za sazivanje osnivačke skupštine. Prva skupština održana je 17. juna 2000. godine u Podogrici, gdje je izabrano rukovodstvo i usvojen predlog Statuta.
U Hong Kongu 2007. godine Mensa International je priznala i registrovala Mensu Crne Gore kao provizornu Mensu. Period od 2007. pa do sada karakteriše velika aktivnost naših članova na polju promocije i širenja Mensinih ciljeva. Rezultati nisu izostali, sa ponosom ističemo da je danas Mensa opšte poznat pojam u Crnoj Gori i naši članovi su rado viđeni sagovornici.
U junu 2017. Mensa Crne Gore je od strane Mense Internacional priznata kao punopravni član, što je došlo kao nagrada za vrlo naporan rad i trud članova na afirmaciji Mense Crne Gore u proteklom periodu. Kruna angažovanja i prepoznatosti Mense Crne Gore je došla 2022. godine kada je u Budvi održan svjetski kongres direktora svih svjetskih Mensi (IBD), na kojem je bilo prisutno preko 200 delegata iz čitavog svijeta.
Kako se postaje član ove međunarodne organizacije i koliko ona ima članova u Crnoj Gori?
Da bi neko postao član Mense Crne Gore mora da ostvari uslov na testiranju koji ga svrstava u visoko natprosječnu kategoriju sa rezultatom koji može postići samo dva posto svjetske populacije.
Da li je taj broj mali ili veliki u odnosu na broj stanovnika? Gdje smo u tom smislu u odnosu na druge zemlje?
U Crnoj Gori je testirano oko jedan odsto ukupne populacije, a uslov je ispunilo 670 kandidata. Veliki procenat prolaznosti proističe iz činjenice da se na testiranjima uglavnom prijavljuju kandidati koji kod sebe prepoznaju inteligenciju. Mi se trudimo da organizujemo što veći broj kandidata, kako bismo prepoznali potencijal kod našeg stanovništva i tako doprinijeli ciljevima koje je Mensa postavila pred sobom.
U kojim crnogorskim gradovima imate svoje ogranke i kakava je saradnja među njima?
Mensa se sastoji od lokalnih ogranaka koje imamo u skoro svim gradovima. Oni imaju svoje grupe članova koje zajedno i sačinjavaju Mensu Crne Gore. Bez jakih lokalnih zajednica ne bi bilo ni jake Mense Crne Gore. Oni preko lokalnih koordinatora sarađuju među sobom, kao i sa Predsjedništvom Mense, organizuju razne aktivnosti, druženja, radionice...
Koliko puta godišnje se organizuju tekstiranja i ko sve može da učestvuje?
Testiranja se organizuju u Podgorici šest do osam puta godišnje, dok u nekim malo manjim gradovima bude dva testiranja. U malim sredinama se testiranja organizuju jedanput godišnje.
Koliko košta testiranje i da li postoje neke povoljnosti prilikom plaćanja?
Mensa Crne Gore se trudi da organizuje testiranja u saradnji, u prvom redu, sa opštinama, koje pokrivaju osnovne troškove testiranja i tada bude veliki broj kandidata. Kada sami organizujemo testiranja prinuđeni smo da ih zbog troškova naplaćujemo. Tada je ta cijena više simbolična i podrazumijeva popuste za učenike, studente i stariju populaciju.
Da li postoji ograničenje koliko puta neko može da radi testove?
Test je svuda u svijetu isti i može se raditi najviše tri puta u životu, a tada između svakog testiranja mora proći najmanje 365 dana.
Koje su još aktivnosti Mense osim testiranja?
Spektar aktivnosti Mense je zaista širok. Prvo bih pomenuo lokalna okupljanja i druženja. Onda bi na red došla dvodnevna druženja, kampovi uz jezera, ski-vikendi, rafting na Tari. Sva ova druženja se organizuju zbog upoznavanja i povezivanja članova i stvaranja prijateljske podloge u organizaciji. Dalje, aktivnosti se odvijaju kroz manja udruženja u kojima se članovi istih interesovanja nalaze i zajedno rade na projektima koji ih povezuju.
Mensa Crne Gore učestvuje i na međunarodnim dešavanjima, organizuje i učestvuje u raznim radionicama i seminarima. Samostalno, ili sa drugim subjektima, učestvuje u državnim ili međunarodnim projektima.
Moramo napomenuti da su sve aktivnosti Mense otvorene i za članove porodica i prijatelje članova, kao i za prijatelje ove organizacije.
Šta je Crna Gora dobila posljednjim svjetskim okupljanjem članica koje je održano u Budvi?
Mensa Crne Gore je na poslednjem svjetskom kongresu direktora ove organizacije dobila mnogo prijatelja na državnom, kao i na svjetskom nivou. Događaj, koji je globalno prepoznat, doveli smo u Crnu Goru i učinili je na svjetskoj mapi prepoznatljivu. Dobili smo na taj način i svjetsku turističku promociju kao država.
Kada je sljedeće i kako se Crna Gora priprema za to učešće?
Sledeće okupljanje će biti organizovano u SAD-u u oktobru ove godine. Crna Gora će imati svog predstavnika koga će delegirati Predsjedništvo ove organizacije. Mi u koordinaciji sa Mensa International obezbjeđujemo da put i boravak, kao i nastup našeg predstavnika bude dostojan zemlje iz koje dolazi.
Kako Vi vidite saradnju sa Zavodom za udžbenike i nastavna sredstva (ZUNS) Podgorica?
Novoostvarena saradnja sa ZUNS-om, je velika čast, veliki motiv i veliki uspjeh. ZUNS je velika institucija i za nas ova saradnja predstavlja motiv više. Veliki je spekar aktivnosti i zajedničkih interesovanja i učinićemo sve da u narednom periodu svi osjete koristi koje ovakva saradnja nosi. Ujedno čvrsto vjerujemo da će naša saradnja biti prepoznata u državnim okvirima i da neće izostati rezultati u projektima koji su pred nama. Ruke su pružene i zajedno zaista jesmo jači.
Osim saradnje sa opštinama i prijateljima Mense Crne Gore, ova sa ZUNS-om i planirana sa Univerzitetom Crne Gore je veoma značajna za sve aktere.
Da li je zahtjevno biti predsjednik Mense?
Biti predsjednik Mense Crne Gore je bez lažne skromnosti velika čast, ali ujedno i velika obaveza. Mensa je organizacija koja živi, diše, širi se i koja stalno treba biti u fokusu onoga ko je vodi, a to je osim mene još šest članova presjedništva. U našem fokusu su svi članovi, od onog najmlađeg pa do onoga sa najdužim stažom.
O. Đ.