Na Građevinskom fakultetu Univerziteta Crne Gore (UCG) održana je manifestacija Decembarski dani nauke na kojoj su predstavljene naučne aktivnosti i dostignuća ostvareni u pojedinim oblastima istraživanja u prethodne dvije godine na Građevinskom fakultetu.
Manifestaciju je otvorila prof. dr Marina Rakočević, dekanka Građevinskog fakulteta, a prisustvovali su ministarka nauke i tehnološkog razvoja prof. dr Biljana Šćepanović i rektor UCG prof. dr Vladimir Božović.
U uvodnom obraćanju, dekanka Rakočević zahvalila je svim prisutnima i iskazala nadu da će ova manifestacija biti prva u nizu narednih dana nauke koji će se tradicionalno organizovati na Građevinskom fakultetu.
Predstavljeni su rezultati dosadašnjeg naučnoistraživačkog rada Građevinskog fakulteta, razmijenjena iskustva i upoznavanje i uključivanje studenata, prije svega studenata doktorskih i master, odnosno, magistarskih studija, u naučnoistraživačke aktivnosti koje se odvijaju, ili se planiraju odvijati na tom Fakultetu.
Na prvoj radnoj sesiji prezentovane su naučne aktivnosti i dostignuća ostvarene u oblasti Konstrukcija.
Prof. dr Mladen Ulićević napravio je kratak pregled istraživanja u oblasti Betonskih i zidanih konstrukcija, a nakon njega su dr Nikola Baša i mr Jovan Furtula prezentovali rezultate svog naučnoistraživačkog rada u dijelu ponašanja AB elemenata sa armaturom od polimera ojačanim vlaknima i ispitivanja mostova probnim opterećenjem. Predstavljanje novih istraživanja u oblasti Čeličnih, spregnutih i aluminijumskih konstrukcija prezentovao je rukovodilac oblasti prof. dr Duško Lučić.
U dijelu sesije posvećene oblasti Građevinska mehanika i teorija konstrukcija, na početku je prof. dr Marina Rakočević dala uvod kroz pregled naučnih aktivnosti i dostignuća, a zatim su kolege sa oblasti prezentovali rezultate svog naučnoistraživačkog rada. Prof. dr Milivoje Rogač prikazao je rezultate u dijelu analize granične nosivosti lokalno opterećenih I – nosača, dok je prof. dr Olga Mijušković dala osvrt na analitički pristup problemima stabilnosti čeličnih nosača pod dejstvom lokalno raspodijeljenog opterećenja. Mr Vasilije Bojović, dobitnik priznanja Fondacije „Profesor Arsenije Vujović” dao je osvrt na svoja dosadašnja istraživanja u okviru master rada vezana za slojevite kompozitne ploče, kao i planirana buduća istraživanja.
Doc. dr Nina Serdar predstavila je naučne aktivnosti i dostignuća ostavrena u oblasti Zemljotresnog inženjerstva. Pravci razvoja istraživanja na Građevinskom fakultetu u oblasti Geotehnike predstavio je prof. dr Zvonko Tomanović. U poslednjoj prezentaciji prve radne sesije posvećenoj oblasti Građevinskih materijala, dr Nataša Kopitović-Vuković prezentovala je sprovedena istraživanja u dijelu primjene FRP materijala za ojačanje betonskih konstrukcija i predstavila aktuelni projekat AWeS0Me na kojem rade istraživači iz oblasti a vezano za poljoprivredni otpad za održivi građevinski material.
Nakon izloženih prezentacija prve radne sesije, otvorena je diskusija gdje su svi prisutni izlagači kao i ostali učesnici imali priliku da postave pitanja, međusobno komentarišu, diskutuju i razmjene ideje.
Tokom druge radne sesije prezentovane su naučne aktivnosti i dostignuća ostvarene u oblasti: Infrastruktura i Opšte oblasti. Moderatori ove sesije bili su prof. dr Goran Sekulić i prof. dr Milan Radulović.
„Važni ciljevi Decembarskih dana nauke, koje smo postavili ispred nas, su diseminacija rezultata istraživanja, promocija i populizacija naučnih i stručnih rezultata, unapređenje naučnih kompetencija, kao i upoznavanje i uključivanje studenata svih nivoa, posebno studenata, doktorskih i master studija, u naučnoistraživačke aktivnosti koje se odvijaju ili se planiraju odvijati na našem fakultetu”, kazala je Rakočevićeva
Prof. dr Goran Sekulić dao je pregled naučnih aktivnosti i dostignuća u oblasti Hidrotehnika, a nakon njega su koleginice mr Milena Ostojić i Olga Ćalasan prezentovale aktuelna istraživanja na kojima rade vezano za metodologiju izrade mapa od rizika od poplava u Crnoj Gori i definisanje funkcija šteta za potrebe procjene rizika od poplava u Crnoj Gori. Za oblast Saobraćajnica, naučne aktivnosti i dostignuća izložila je doc. dr Biljana Ivanović. Nakon toga je dr Katarina Mirković prezentovala rezultate svog naučnoistraživačkog rada u dijelu primjene elektrofilterskog pepela u asfaltnim mješavinama. Naučne aktivnosti i dostignuća ostvarene u oblasti Menadžmenta i tehnologije građenja izložila je doc. dr Željka Beljkaš.
U dijelu prezenatcije rezultata za Opšte oblasti, doc. dr Marija Jevrić kao rukovodilac prezentovala je Erasmus+ CBHE projekat „Curricula innovation in climate-smart urban development based on green and energy efficiency with the non-academic sector“ za koji je Građevinski fakultet dobio grant. U nastavku doc. dr Marija Jevrić prikazala je rezultate projekta bilateralne saradnje sa Fakultetom za građevinarstvo i geodeziju Univerziteta u Ljubljani.
Prof. dr Milan Radulović predstavio je naučne aktivnosti i dostignuća iz oblasti Geologije i hidrogeologije. U poslednjoj prezentaciji druge radne sesije, doc. dr Radovan Đurović prezentovao je domene i domete u oblasti Geodezija.
Nakon druge radne sesije otvorena je diskusija gdje su, takođe svi prisutni učesnici imali priliku međusobno da diskutuju i razmjene utiske i ideje.
Na samom kraju manifestacije uslijedili su zaključci. Prodekan za nauku doc. dr Jelena Pejović istakla je da je u prethodne dvije godine na Građevinskom fakultetu urađen opsežan naučnoistraživački rad u svim oblastima. „Prepoznata je i posebno istaknuta važnost zadržavanja dobre prakse kontinuiteta u istraživanju, potreba realizacije naučnih istraživanja koja se sprovode na fakultetu kroz naučne projekte, korišćenje naučnog pristupa u projektovanju značajnih objekata u Crnoj Gori, dobra praksa povezivanja istraživanja koje se sprovode u dijelu oblasti teorije konstrukcija sa ostalim oblastima, nadogradnja postojećih laboratorija na fakultetu posebno za potrebe omogućavanja realizacije većeg broja master i doktorskih istraživanja kroz grantove izgradnje kapaciteta, aktuelnost tema istraživanja na kojima aktivno učestvuju istraživači sa fakulteta, interdisciplinarnost u istraživanju, važnost i analitičkog pristupa u istraživanju u odnosu na eksperimentalna i numerička istraživanja i proširivanje opsega naučnih aktivnosti kroz već ostvarene saradnje”, zaključila je Pejovićeva.
O. Đ.