Prepoznavši poteškoće koje učenici u savremenom, digitalnom dobu imaju prilikom stvaranja teksta, te potrebu za unapređivanjem ovog segmenta nastave, i upućivanjem na važnost koju ova jezička vještina ima u uspješnom postizanju obrazovno-vaspitnih ishoda i drugih nastavnih predmeta, Zavod za škostvo organizovao je okrugli sto „Stvaranje teksta – proces i vrednovanje“.
Na skupu su govorile prof. dr Dušanka Popović (Filološki fakultet u Nikšiću), Nađa Durković, savjetnica za izdavaštvo u Zavodu za udžbenike i nastavna sredstva – Pdgorica, i savjetnice prosvjetne nadzornice za crnogorski – srpski, bosanski, hrvatski jezik i književnost mr Irena Ivanović, mr Anka Vučinić-Gujić i Aleksandra Vešović-Ivanović. U njegovom radu učestvovlai su nastavnici razredne nastave i crnogorskog – srpskog, bosanskog, hrvatskog jezika i književnosti iz 18 osnovnih i srednjih škola, te predstavnice Ispitnog centra i Udruženja profesora crnogorskog – srpskog, bosanskog, hrvartskog jezika i književnosti Biblios.
Pozdravljajuće učesnike, v.d. direktorice Zavoda za školstvo Zoja Bojanić-Lalović ukazala na značaj ove inicijative i izazovnost teme okruglog stola, te da će Zavod nastaviti da bude pokretač, podrška i saradnik svim idejama koje vode ka kvalitetnim promjenama u ovoj oblasti.
Prof. dr Dušanka Popović ocijenila je da se u nastavi veoma malo pažnje posvećuje poučavanju pisanja. Uglavnom se djeci objasni kompozicija zadatka, ali ne i sam proces stvaranja teksta.
Ona je naglasila da poučavanje pisanju nije pitanje izbora, već je to potreba. U prilog tome idu rezultati projekta koji je realizovan u više škola „Kako učenicima pomoći da uspješno stvaraju umjetničke i neumjetničke, usmene i pisane tekstove“ u okviru kojeg je primjenjivan procesni pristup u nastavi. Nakon implementacije tog programa sva djeca su počela da pišu, čak i oni koji prije toga nisu ništa stvarali. Uspjeli su u tome, jer su imali podršku nastavnika.
Izlažući temu O školskom pisanju – od opšteg do izuzetnog, Nađa Durković je ukazala da su opšta mjesta u pismenim zadacima nešto sa čime se nastavnici veoma često suočavaju.
Ona je istakla da je pisanje dio identiteta, ali i skup različitih vještina i to je nešto što se uči. Zato djeci treba dati prave inpute koji će ih dovesti do onoga što je pismenost i koliko je ona važna.
Durković je poručila nastavnicima da ne smiju rizikovati da postoji učenik koji piše izuzetno, a da ga oni ne otkriju.
Savjetnice nadzornice Anka Vučinić, Irena Ivanović i Aleksandra Vešović-Ivanović su kroz primjere na osnovu dosadašnjih nadzora ukazale na segmente koje nastavnici treba da promijene u svom radu.
Prema njihovom mišljenju, učenici ne dobijaju jasne smjernice za pisanje, a izbor tema nije uvijek najbolji i tom dijelu mora se posvetiti više pažnje, vodeći računa o sklonostima učenika. Takođe je neophodno planirati više časova posvećenih pisanju, jer to zahtijeva procesni pristup stvaranju teksta koji je od 2017. godine sastavni je dio predmetnog programa za Crnogorski srpski – bosanski, hrvatski jezik i književnost za osnovnu školu.
Lj. V.