Povodom Međunarodnog dana tolerancije, koji se širom svijeta obilježava 16. novembra, UNICEF-ovi mladi reporteri su kroz TikTok video poručili svim građanima Crne Gore: „Ne moramo se slagati, poštujmo se“.
Oni su tom prilikom podsjetili na situacije iz sopstvenog života poput toga kada navijaju za različite sportske klubove ili imaju različite stavove u odnosu na prijatelje i članove porodice, kako bi pozvali vršnjake i sve građane na međusobno poštovanje i izgradnju okruženja bez nasilja.
„Potrebno je objasniti ljudima zašto ’drugačije’ ne znači ’gore’“, poručio je tom prilikom UNICEF-ov mladi reporter Luka Vujović i pozvao vršnjake da sarađuju i sa onima od kojih se razlikuju po bilo kom pitanju.
UNICEF-ova mlada reporterka Nada Stanišić smatra da se kultura dijaloga, međusobno poštovanje i prihvatanje različitosti uče od malena u porodici, vrtiću, školi i lokalnoj zajednici, ali i kroz medije. Ona je pozvala škole da redovno održavaju radionice kroz koje se podstiče prihvatanje različitosti i ocijenila da je UNICEF-ov program „Moje vrijednosti i vrline“ odličan primjer toga.
„Svaka porodica bi trebalo da svakodnevno daje primjere ponašanja kroz koje se pokazuje međusobno poštovanje, bez obzira na razlike u stavovima i godinama među njenim članovima, a mediji, svi lideri i poznate ličnosti treba da umjesto uvredljivog i govora mržnje šire sistem vrijednosti u kojem se poštovanje različitosti podrazumijeva“, kazala je Stanišić.
Šef predstavništva UNICEF-a u Crnoj Gori Huan Santander podsjetio je ovom prilikom na to da su nasilje nad djecom i rodno zasnovano nasilje prepoznati u nedavnim izvještajima Evropske komisije o napretku Crne Gore kao pitanja koja izazivaju ozbiljnu zabrinutost.
„Izgradnja kulture nenasilja prioritet je za crnogorsko društvo. Kako bi se taj cilj i ostvario relevantne institucije, poput škola, centara za socijalni rad, policije, sudstva i domova zdravlja, moraju udružiti snage u svakoj lokalnoj zajednici. Bitno je i da Crna Gora izradi novu Strategiju za prevenciju i zaštitu djece od nasilja, koja će uključivati onlajn nasilje i govor mržnje“, poručio je on.
Iz UNICEF-a podsjećaju da je u Crnoj Gori, prema istraživanju Global Kids Online iz 2016. godine, sprovedenom uz podršku UNICEF-a, skoro trećina (28 odsto) mladih uzrasta od 12 do 17 godina potvrdila je da su imali iskustva vršnjačkog nasilja. U istom istraživanju je trećina mladih uzrasta od 12 do 17 godina (32 odsto) izjavila da često lako gube živce i ljute se. Ovi podaci ukazuju na potrebu jačanja socio-emocionalnih vještina djece kako bi ona naučila da upravljaju različitim emocijama, unaprijedila komunikaciju i usvojila adekvatna ponašanja za mirno rješavanje sukoba.
Iz navedenih razloga, kako ističu, UNICEF još od 2015. godine podržava realizaciju programa „Moje vrijednosti i vrline“ koji ima za cilj razvoj socio-emocionalnih vještina u okviru redovnog sistema obrazovanja. U fokusu ovog programa su tolerancija, kreativnost, empatija i timski rad.
„U decembru prošle godine je 76 odsto građana Crne Gore u istraživanju Ipsosa izjavilo da smatraju da aktuelno zaoštravanje podjela u Crnoj Gori i govor mržnje kroz koji se promovišu međunacionalni i religijski konflikti, loše utiču na mentalno zdravlje mladih i na njihovu spremnost da prihvataju različitosti.
Iskustva nasilja i govora mržnje mogu smanjiti samopouzdanje mladih, te dovesti u opasnost njihovo mentalno i fizičko zdravlje, pa čak i život. Mogu im otežati da se fokusiraju i budu uspješni u školi i smanjiti njihovo povjerenje u vršnjake – što vodi ka izolaciji ili znatnom smanjenju druženja s vršnjacima, koje je važno za pravilan rast i razvoj svakog djeteta.
Djeca koja su žrtve govora mržnje i vršnjačkog nasilja mogu se obratiti školi, centru za socijalni rad, policiji i Zaštitniku ljudskih prava i sloboda, kao i nacionalnom SOS telefonu za djecu i mlade 116-111, koji služi ne samo za prijavljivanje nasilja, već i za psihološku podršku i savjet u vezi s bilo kojim pitanjem koje muči djecu i mlade“, stoji u saopštenju.
Međunarodni dan tolerancije slavi se širom svijeta od 1995. godine, s ciljem promocije poštovanja drugačijih mišljenja, kulture dijaloga i nenasilja.
Lj. V.
Izvor: UNICEF Crna Gora