Proširenje univerzalnog dječjeg dodatka na svu djecu do 18 godina starosti može značajno smanjiti dječje siromaštvo u Crnoj Gori. Na ovaj način bi preko deset hiljada djece izbjeglo rizik od siromaštva. Ovo je jedan od zaključaka publikacije pod nazivom „Suzbijanje siromaštva u Crnoj Gori pomoću adekvatne socijalne i dječje zaštite zasnovane na čvrstim pokazateljima: pregled održivih scenarija reformi“, na kojoj su radili međunarodni eksperti Univerziteta u Mastrihtu, u saradnji s Ministarstvom finansija i socijalnog staranja Crne Gore, Upravom za statistiku – Monstat, UNICEF-om i UNDP-om, saopšteno je iz UNICEF-a.
Kako ističu, svaki četvrti građanin Crne Gore i svako treće dijete već žive u riziku od siromaštva. U ovoj studiji predstavljene su opcije socijalnih politika koje donosioci odluka mogu razmotriti u sklopu nacionalne strategije za smanjenje siromaštva. Preporuke uključuju reformu progresivnog sistema oporezivanja dohotka građana, proširenje baze korisnika materijalne pomoći i usvajanje nacionalno definisane apsolutne linije siromaštva.
UNICEF-ova mlada reporterka Milena Keković smatra da siromaštvo ne predstavlja samo nedostatak prihoda.
„Siromaštvo za mene predstavlja nedostatak mogućnosti za zadovoljavanje osnovnih potreba, kao što su potreba za obrazovanjem i besplatnom i kvalitetnom zdravstvenom zaštitom koju treba garantovati svakom čovjeku“, kazala je ona.
Publikaciju „Suzbijanje siromaštva u Crnoj Gori pomoću adekvatne socijalne i dječje zaštite zasnovane na čvrstim pokazateljima: pregled održivih scenarija reformi“ podržalo je predstavništvo UNICEF-a u Crnoj Gori u okviru zajedničke inicijative Ujedinjenih nacija pod nazivom „Aktiviraj! Integrisana socijalna zaštita i zapošljavanje u cilju ubrzavanja napretka za mlade ljude u Crnoj Gori“, koju je podržao Zajednički fond za održivi razvoj.
Izvor: UNICEF Crna Gora (FOTO: Zoran Jovanović)