Priručnik „Ocjenjivanje u funkciji razvoja i unapređivanja nastave i učenja u školi“ (izgrađivanje kompetencija ocjenjivanja), koji je pripremio Zavod za školstvo, dio je konteksta koji treba da unaprijedi školsku praksu vrednovanja učenika i poboljša rezultate učenja, istaknuto je na promociji ove publikacije u Podgorici kojoj su prisustvovali predstavnici Ministarstva prosvjete, obrazovnih institucija (Zavoda za školstvo, Ispitnog centra i Zavoda za udžbenike i nastavna sredstva Podgorica), kao i nastavnici praktičari, stručni saradnici, te predstavnici strukovnih udruženja nastavnika i nevladinih organizacija.
Pozdravljajući prisutne, v.d. direktorice Zoja Bojanić-Lalović kazala da je ocjenjivanje jedan od najtežih segmenata kako za učenike, tako i za nastavnike i rukovodioce obrazovno-vaspitnih ustanova.
„Nova vremena traže da nastavnik mijenja takvu situaciju u nastavi i da se između njega i učenika razvija osjećaj povjerenja, te da ocjena ne bude samo broj, već da da bude u funkciji razvoja učenika. Ovo je samo jedna od aktivnosti kojima Zavod nastoji da osnaži nastavnike kako da prevaziđu izazove pred koje ih stavlja nove vrijeme“, istakla ona.
Načelnik Odjeljenja za istraživanje i razvoj Radoje Novović, inače moderator promocije, podsjetio je da je ova ideja počela da se razvija u septembru 2018. godine, a glavni povod su loši rezultati na PISA testiranjima. Radni tim, koji je formiralo Ministarstvo prosvjete, pripremio je akcioni program za unapređenje obrazovnog sistema u funkciji boljih rezultata na tom testiranju kojim je prepoznato da je ocjenjivanje jedan od najznačajnih aspekata za poboljšanje.
Formirana je radna grupa čiji je zadatak bio da predloži sistem mjera da ocjenjivanje bude u funkciji razvoja učenika i unapređenja nastave u školi.
O priručniku je govorio savjetnik u Odjeljenju za programiranje i razvoj mr Zoran Lalović.
„Cilj nam je da obezbijedimo da ocjenjivanje bude u funkciji razvoja učenika. To je ocjenjivanje koje vodi, usmjerava i podržava učenika s jedne strane, a s druge strane informiše nastavnika o kvalitetu njegove nastave i mogućnostima njenog unapređivanja. To znači da treba ocjenjivati, ne samo koliko učenici znaju, već i to kako uče, gdje griješe i šta treba popraviti kako bi bili uspješni. Drugim riječima želimo da uvedemo formativno ocjenjivanje. To je praksa gdje je ocjenjivanje sastavni dio procesa planiranja nastave i sastavni dio procesa učenja“, kazao je on, i dodao da to podrazumijeva planiranje ocjenjivanja u sklopu planiranja i pripremanja nastave; stalno praćenje aktivnosti i rezultata učenika na času, a ne povremeno; kontinuirano davanje povratnih informacija učenicima i roditeljima kako bi unaprijedili svoje učenje, kao i stalno vrednovanje sopstvene nastavne prakse sa ciljem njenog unapređivanja.
Prema njegovim riječima, preduslovi za ovu nastavnu prasku su: unapređenje određenih nastavničkih kompetencija, koje se prije svega tiču utvrđivanja elemenata ocjenjivanja, kriterijuma ocjenjivanja, kao i izrade zadataka koji su adekvatni za ocjenjivanje učenika.
Takođe, u cilju podrške nastavnicima, formirane su komisije koje treba da definišu elemente ocjenjivanja za svaki predmet.
Iz ugla praktičara osvrt na primjenu ovog priručnika dala je Biljana Đurđević, profesorica razredne nastave u OŠ „Pavle Rovinski“ u Podgorici.
Zoja Bojanić- Lalović je navela da će Zavod za školstvo, u cilju podrške daljim aktivnostima na realizaciji predviđenih mjera u praksi ocjenjivanja u školi, održati seminare za određene ciljne grupe.
Prema njenim riječima, potrebna je i podrška Ministarstva prosvjete, prije svega, kada je riječ o izmjeni Pravilnika o ocjenjivanju što treba da olakša primjenu „ovako lijepo osmišljenih načina izgrađivanja jedne ocjene“.
Ona je ukazala na kompleksnu situaciju u srednjim stručnim školama, jer kod modularizovanih obrazovnih programa čak tri nastavnika ocjenjuju jedan predmet. „Ova pitanja treba rješavati u saradnji sa svim institucijama sistema, a potrebno je da resorno ministarstvo podrži ove ideje“, naglasila je ona.
Lj. V.