Akcija Centralne univerzitetske biblioteke na UCG: TRAŽILA SE KNJIGA VIŠE

Akcija Centralne univerzitetska biblioteke (CUB) Univerziteta Crne Gore (UCG), u okviru obilježavanja Nacionalnog dana podizanja svijesti o bibliotekama 5. oktobra, izazvala je veliko interesovanje studenata. Pred zgradom tehničkih fakulteta, na bibliotečkom info štandu,  tražila se knjiga više. Studenti su u okviru ovogodišnjeg programa „Biblioteke za studente” mogli besplatno da dobiju po jednu knjigu iz fonda viškova CUB-a i Biblioteke Skupštine Crne Gore.

Pod okriljem ovog programa, svi crnogorski studenti, bez obzira na to da li studiraju na državnom ili privatnim univerzitetima, mogli su da se besplatno učlane u 17 narodnih biblioteka, zahvaljujući inicijativi Centralne biblioteke da narodne biblioteke u Crnoj Gori i ove godine podrže ovaj program. 

Riječ je o narodnim bibliotekama u  Andrijevici, Baru, Bijelom Polju, Budvi, Cetinju, Herceg Novom, Kolašinu, Kotoru, Mojkovcu, Nikšiću, Plavu, Pljevljima, Podgorici, Rožajama, Šavniku i Ulcinju.

Cilj obilježavanja Nacionalnog dana podizanja svijesti o bibliotekama je podsjećanje javnosti na važnost učešća biblioteka u procesu formalnog i neformalnog obrazovanja, kao i doprinos podizanju nivoa stručnosti bibliotečkog osoblja u Crnoj Gori i informacione pismenosti bibliotečkih korisnika.

Program se realizuje u okviru Erasmus+ projekta Mreže servisa za podršku bibliotečkoj mreži Zapadnog Balkana (LNSS) kroz modernizaciju biblioteka i nivoa stručnosti i kvalifikacija bibliotečkog osoblja u visokoškolskim institucijama u zemljama Zapadnog Balkana.

Nacionalni dan podizanja svijesti o bibliotekama obilježen je i na Pomorskom fakultetu u Kotoru predavanjem o Pomorskoj biblioteci i pretraživanju elektronskog kataloga COBISS, koje su održale bibliotekarska savjetnica Nataša Gobović i viša bibliotekarka Ana Kerndl.

Cilj obilježavanja ovog značajnog datuma je podsjećanje javnosti na važnost učešća biblioteka u procesu formalnog i neformalnog obrazovanja, kao i doprinos podizanju nivoa stručnosti bibliotečkog osoblja u Crnoj Gori i informacione pismenosti korisnika. Program se realizuje u okviru Erasmus+ projekta Mreže servisa za podršku bibliotečkoj mreži Zapadnog balkana (LNSS) kroz modernizaciju biblioteka i nivoa stručnosti i kvalifikacija bibliotečkog osoblja u visokoškolskim institucijama u zemljama Zapadnog Balkana.

U sklopu ove prezentacije prisutni su upozanti sa radom i trenutnim  aktivnostima Pomorske biblioteke, kao i njenim bogatim fondom, koji čini važan elemenat u edukativnom procesu i naučno-istraživačkom radu na Pomorskom fakultetu Kotor.

Posebna pažnja posvećena je pristupu i korišćenju elektronskog kataloga COBISS. Studenti su upozanti sa načinima pretraživanja, pravilnog postavljanja upita i tumačenja dobijenih „pogodaka”, kako bi se dobili precizni podaci koji odgovaraju zahtjevima korisnika. S obzirom na brojne seminarske radove kao i samu izradu završnih, specijalističkih i master radova, studenti se nalaze pred izazovima kako pronaći i upotrijebiti prave izvore literature. Zbog toga je pravilno pretraživanje ove elektronske baze, jedan od prvih koraka u izradi naučnoistraživačkog rada.

Bibliotekarke Pomorske biblioteke su sugerisale na veću povezanost studenata i biblioteke u cilju razmjene informacija i iskustava i sticanja novih znanja.

O. Đ.  

 

Back to Top