Protest Roma ispred Ministarstva prosvjete: DJECA NE IDU U ŠKOLU, VOZAČ NEĆE DA IH VOZI

Pojedini roditelji iz romske zajednice protestovali su juče ispred Ministarstva prosvjete zato što za njihovu djecu nije organizovan prevoz do škole. Ne idu na nastavu od početka školske godine. Iz resornog ministarstva poručuju da su obezbijedili sredstva i da je to pitanje u nadležnosti uprava škola, a iz škola roditelje upućuju na Ministarstvo.

Ne zna se koliko ukupno djece trenutno ne pohađa nastavu. Iz Ministarstva najavljuju da će problem riješiti do kraja nedjelje.

 

NADLEŽNI NEUSAGLAŠENI

 

Roditelji su na protestu negodovali što su nadležni kontradiktorni. Njih petoro potpisalo je zahtjev i predali su ga ministru Miomiru Vojinoviću. U tom dopisu su se požalili da su im djeca kod kuće, propuštaju gradivo, a oni ne mogu da im pomognu, jer nijesu obrazovani. Istakli su da ih nadležni dovode u poziciju da krše Zakon o osnovnom obrazovanju zbog neredovnosti pohađanja nastave.

„Mi nijesmo odlučili u kojoj školi će djeca da pohađaju nastavu, nametnute su nam ove škole. Inače, da nam je omogućeno da ih upišemo u najbližu nam školu, mi bismo ih redovno slali sami“, poručili su oni ministru Vojinoviću.

Na protestu je objašnjeno da je još ranije država preuzela obavezu da realizuje desegregaciju iz jedne škole na Koniku, na način da se preraspodjeljuju djeca po drugim podgoričkim osnovnim školama. Tu je uključeno šest škola u kojima je sporan prevoz − ,,Marko Miljanov“, ,,21. maj“, ,,Savo Pejanović“, ,,Vladimir Nazor“, ,,Oktoih“ i ,,Vuk Karadžić“.

Roditelj Aslan Beriša kazao je novinarima da svakog dana zovu učiteljicu i da pitaju kada će biti nastava. Njegova djeca su raspoređena da uče u školi ,,Oktoih“.

„Djeca ne znaju ni u kom su odjeljenju, ni raspored časova. Svakog dana ih zovemo, direktorica je rekla da se obratim Ministarstvu“, kazao je on.

PR Ministarstva Milinka Đorović rekla je novinarima da je ovaj problem u nadležnosti uprava škola. Kaže da je loša organizacija škola.

„Obezbijedili smo vozača, gorivo, plate. Dogovoreno je da škole organizuju prevoz. Problem je druga smjena. Škola je trebalo da donese dodatni akt kojim bi regulisala status vozača, jer nema osam sati rada. Ministarstvo ima obećanje direktorice da će se to riješiti“, rekla je ona.

Kazala je da jedan vozač nije htio da vozi popodne djecu. Riječ je o Osnovnoj školi ,,Vladimir Nazor“. Ne zna se koliko tačno djece ne može do škole. Roditelj Beriša navodi podatak da ih je samo u školi ,,Oktoih“ preko 15.

 

TUŽBA PROTIV DRŽAVE

 

Problem neorganizovanog prevoza godinama prati NVO Koračajte sa nama, pa je izvršni direktor Elvis Beriša podržao juče roditelje i zajedno sa njima je predao dopis ministru Vojinoviću. Beriša podsjeća da su još 2020. godine zbog diskriminacije tužili državu zato što tada, početkom školske godine, takođe, nije bio organizovan prevoz. Skoro dva mjeseca je oko 230 djece bilo bez nastave. Očekivao je da se isto više neće ponavljati. Tražili su da se donese akt kojim će se jasno definisati način organizovanja prevoza, da se zna ko je odgovoran.

„Nemamo informaciju da je donešen bilo kakav akt“, rekao je on.

Ni oni nemaju podatak koliko ukupno djece ne ide u školu.

„Dobili smo informaciju od škole ’Oktoih’ da prvaci nijesu bili u školi prvog dana početka školske godine. Iz Ministarstva kažu da oni imaju informaciju da su sva djeca pohađala nastavu prvog dana. Kontradiktorne su informacije“, rekao je Beriša.

On je podsjetio i da su međunarodne organizacije donirale prevozna sredstva za djecu. Kaže da sigurno nijesu dovoljna, svake godine se povećava njihov broj, ali da država može kroz određene strategije da izdvoji sredstva i riješi problem.

 

NEMA NI MEDIJATORA

 

Izvršni direktor NVO Koračajte sa nama Elvis Beriša kazao je da medijatori, koji su uključeni u proces praćenja romske djece da dolaze u školu, nijesu angažovani na vrijeme. Nema ih, kako navodi, u nekoliko škola. Nema informaciju zašto. Smatra da treba da se koriguje model angažovanja medijatora, jer je predviđeno da se jedan zaposli samo onda kada ima 70 djece u jednoj školi.

„Treba da se smanji taj broj kako bi mogli da prate uspješnost djece u školama gdje ima manje djece“, rekao je on.

 

Izvor: portalanalitika.me

Back to Top