Ministarska kulture i medija Maša Vlaović ugostila je crnogorskog reditelja i dobitnika UNESCO priznanja za vrhunsko ostvarenje u oblasti umjetnosti i nauke Veljka Bulajića.
„Predstavlja mi zadovoljstvo što sam danas imala priliku da se sastanem sa Veljkom Bulajićem, crnogorskim filmskim rediteljem koji je ostavio duboke tragove u stvaralaštvu bivše jugoslovenske kinematografije. Bulajić je, svojim bogatim i izuzetnim stvaralaštvom, obogatio ne samo našu, nego i svjetsku filmsku scenu. Vjerujem da njegova fantastična stvaralačka energija, kao i njegov ogromni filmski opus, predstavljaju inspiraciju novim generacijama reditelja koje stasavaju“, istakla je ministarka.
Veljko Bulajić rođen je u selu Vilusi kraj Nikšića 1928. godine. Svoje djetinjstvo i veći dio školovanja proveo je u Sarajevu, dok proteklih četiri decenije živi i radi u Hrvatskoj.
Nakon rata seli se u Zagreb, gdje se družio sa mladim proratnim intelektualcima, te tada počinje da se zanima za kinematografiju. Filmsku režiju upisao je na Centro Sperimentale u Rimu, gdje je diplomirao 1959. godine, te asistirao velikim imenima u svijetu rediteljstva, kao što su Federiko Felini i Vitorio de Sika.
Rediteljsku karijeru započeo je kratkometražnim filmovima „Kamen i more“ i „Brod lutalica“ (1953), a 1959. godine realizuje svoj prvi dugometražni igrani film „Vlak bez voznog reda“, koji je prikazan na filmskom festivalu u Kanu.
Bulajićev legendarni film „Bitka na Neretvi“ prema riječima filmskih kritičara daleko je najskuplji filmski spektakl snimljen u bivšoj Jugoslaviji. U filmu su glumile holivudske zvijezde poput Orsona Velsa, Franka Nera, Jul Briner, a među njima i jugoslovenske zvijezde kao što su Milena Dravić, Velimir Bata Živojinović i Ljubiša Samardžić. Film je bio nominovan za Oskara, a osvojio je Zlatnu nagradu na filmskom festivalu u Moskvi. Na premijeri filma u Sarajevu prisustvovali su Sofija Loren, Ronald Regan i mnoga druga značajna imena u filmskoj industriji, a poster za film radio je slavni slikar Pablo Pikaso.
Bulajićevi filmovi prikazivani su na svim filmskim festivalima i gotovo u svim zemljama svijeta, vidjelo ih je više od petsto miliona gledalaca. Osvajali su mnogobrojna priznanja i nagrade, kako stručnih žirija, tako i publike i novinara. Među priznanjima ističu se nominacija za Oskara, Uneskova nagrada Kalinga, Grand prix Zlatni lav, Grand prix Zlatna medalja, Grand prix Zlatna nimfa, desetak Zlatnih arena, Nagrada Avnoja, Trinaestjulska nagrada, Red Danice Hrvatske s likom Marka Marulića i dr.
Bio je član žirija mnogih svjetskih filmskih festivala, poput onih u Kanu, Moskvi, Veneciji, San Sebastijanu.
Izvor: Ministarstvo kulture i medija