U organizaciji Ministarstva prosvjete u Resursnom centru „Kotor“ realizuje se obuka za zaposlene u centrima za dnevni boravak na temu „Rana intervencija, intenzivna interakcija, asistivna tehnologija“. Ova edukativna aktivnost sprovodi se nakon inicijalno sprovedene analize potreba, mogućnosti i opcija u centrima za dnevni boravak, kao i urađenih smjernica za organizovanje podrške. Obuku realizuju eksperti iz crnogorskih resursnih centara kao nosioci podrške inkluzivnom obrazovanju, saopšteno je iz Ministarstva prosvjete.
Kako je istaknuto, Strategija inkluzivnog obrazovanja ima u fokusu dostupnost i pravičnost obrazovanja kroz međusektorsku podršku, jednakost i kontinuitet inkluzivnog obrazovanja saradnjom unutar i između sektora i tranziciju nivoa obrazovanja i kvalitet inkluzivnog obrazovanja jačanjem školskih politika, kulture i prakse.
Paralelno sa obukom za centre za dnevni boravak sprovedeno je savjetovanje za predstavnike komisije za usmjeravanje, te centre za socijalni rad iz opština koje su uključene u program dodatne stručne podrške.
Iz Ministarstva ukazuju da se ove aktivnosti realizuju u okviru programa „Ka podržanom razvoju i inkluzivnim kompetencijama“, koji se značajano orijentiše na širenje saradnje i umrežavanje usluga u lokalnoj zajednici. Namjera je da se kroz centre za dnevni boravak pruži dodatna stručna podrška za djecu sa smetnjama i teškoćama u razvoju uključenu u lokalne vrtiće i osnovne škole.
Program je podržan od strane Kancelarije UNICEF-a u Crnoj Gori, u cilju daljeg unapređenja sistema usluga na nivou lokalne zajednice.