Školsko takmičenje Gimnazije „Tanasije Pejatović“ iz oblasti preduzetništva i finasijske pismenosti održano je za učenike prvog razreda koji izučavaju predmet Preduzetništvo. Na takmičenju je učestvovalo sedam timova, u sastavu od tri do pet članova. Učenici su se takmičili u sljedećim kategorijama: najbolja biznis ideja, najbolji biznis plan, najbolji logotip firme i najbolja prezentacija, odnosno nastup na takmičenju.
Moderatorka takmičenja bila je učenica prvog razreda Milica Lacmanović.
Odluku o najboljima donio je stručni žiri u sastavu: Marica Leković, predstavnica Službe za preduzetništvo i turizam Sekretarijata za privredu Opštine Pljevlja, Goran Joksimović, nastavnik ekonomske grupe predmeta u Srednjoj stručnoj školi Bijelo Polje, Mirsad Hadžalić, direktor NVO „Super Hub Pljevlja“, Bojana Grujić, direktorica Gimnazije, mr Ljiljana Bajčetić, profesorica istorije i predstavnica Tima za unapređenje ključnih kompetencija, Adela Drkić, profesorica francuskog jezika i Bisera Bulut, profesorica filozofije, predstavnice Tima za karijernu orijentaciju na nivou škole, te učenici drugog i trećeg razreda Lazar Pupović, Ivana Leković, Pavle Pupović i Sofija Milić, članovi kluba „Mladi preduzetnici“.
Timovi koji su učestvovali na takmičenju su:
- „Pirust“: Lara Mazalica, Katarina Jelovac, Lucija Knežević, Emilija Mijatović i Teodora Marković;
- „SSlady“: Aleksandra Dragaš, Jelena Ćaćić, Ana Rovčanin, Staša Stamenić i Anica Peruničić;
- „Company the Matrix Lux“: Aleksandra Mrdaković, Novak Kljajević, Teodora Ćuzović i Darija Pupović;
- „ExWash“: Srđan Lalović, Aleksa Nenadić, Branko Tabaš i Lazar Jelovac;
- „EcoPen“: Emina Zlatanić, Martina Svrkota, Jana Tomčić i Tamara Čolović;
- „MediCase“: Vesna Jović, Jana Pavlović, Omar Strujić, Kerim Zlatanić i Željko Knežević;
- „Greenstone“: Andrea Bajčeta, Jelica Živković, Đorđe Rondović, Jovan Despotović i Obrad Stevančević.
Mentorka učenicima i organizatorka takmičenja bila je Adisa Malagić, profesorica sociologije.
Prvo mjesto u sve četiri kategorije ‒ najbolja biznis ideja, najbolji biznis plan, najbolji logotip firme i najbolja prezentacija odnosno nastup na takmičenju ‒ osvojila je kompanija „EcoPen“.
Kompanija „Matrix Lux“ osvojila je drugo mjesto u kategorijima najbolje biznis ideje i najbolje prezentacije, odnosno nastupa na takmičenju. Takođe, pomenuta kompanija osvojila je treće mjesto u kategoriji najbolje dizajniranog logotipa firme.
Treće mjesto za najbolju biznis ideju i najbolji biznis plan osvojila je je kompanija „Pirust“.
Drugo mjesto u kategoriji najbolje dizajniranog logotipa firme pripalo je kompaniji „SSlady“.
Kompanija „ExWash“ osvojila je drugo mjesto u kategoriji najboljeg biznis plana i treće mjesto za najbolju prezentaciju/nastup na takmičenju.
Svi učenici su dobili sertifikate, a pobjedici takmičenja, članovi kompanije „EcoPen“ pored sertifikata dobili su i simbolične novčane nagrade koje im je uručila predsjednica žirija Marica Leković ispred Sekretarijata za privredu Opštine Pljevlja. Ona je istakla značaj razvoja preduzetničkog duha među mladima, te da među gimnazijalcima prepoznaje one koji će biti nosioci razvoja lokalne zajednice. Izrazila je, takođe, i spremnost za nastavak saradnje.
Nesebičnu podršku u organizaciji i realizaciji takmičenja pružila je uprava škole, posebno direktorica Bojana Grujić. Ona je srdačno pozdravila prisutne i poželjela dobrodošlicu gostima. Zahvalila je Sekretarijatu za privredu Opštine Pljevlja i sekretaru Budimiru Bajčetiću na novčanim sredstvima za prvoplasirane takmičare u četiri kategorije.
,,Dragi takmičari, znam da ste se veoma ozbiljno i kvalitetno pripremali za ovo takmičenje, uz veliku podršku vaše profesorice Adise Malagić. Cijenimo vaš trud, rad i želju da se neprekidno usavršavate. Želim vam mnogo sreće i uspjeha i da na najbolji način predstavite svoja znanja i vještine koje ste stekli tokom ove nastavne godine“, kazala je Grujić tom prilikom.
Koordinatorka tima za unapređenje ključnih kompetencija mr Ljiljana Bajčetić imala je čast da otvori školsko takmičenje jer je zaslužna za uvođenje predmeta Preduzetništvo u pljevaljskoj gimnaziji. Ona je naglasila da situiranje preduzetništva u gimnaziju mnogo doprinosi ličnom razvoju svakog učenika, ali i nastavnika, Gimnazije kao škole, ali i lokalne zajednice. Ono što očekuje u perspektivi jesu ozbiljni projekti u oblasti biznisa zahvaljujući predanom radu učenika i profesora, uz saradnju i podršku lokalne zajednice. Zahvalila je i Opštini Pljevlja i Sekretarijatu za privredu koji su kako prošle, tako i ove godine podržali projekat ne samo u finansijskom, simboličnom smislu, već mnogo važnije ‒ što su prepoznali značaj ideje za razvoj lokalne zajednice.
Profesorica Adisa Malagić ističe kako je cilj ovog takmičenja „podizanje svijesti kod mladih osoba o značaju preduzetništva za privredni razvoj društva, da ukaže na mogućnosti koje preduzništvo nudi pojedincu, ali i da pruži učenicima specifična znanja za planiranje, pokretanje i vođenje sopstvenog biznisa“.
„Ono što želimo jeste da probudimo preduzetnički duh kod srednjoškolaca, da ih motivišemo da preduzetnički razmišljaju, da podstičemo njihovu kreativnost i podržimo njihove ideje u kojima primjenjuju stečeno znanje, da ih već od srednje škole usmjeravamo da razmišljaju o svom budućem pozivu i pripremamo ih za život. Cilj nam je da kreiramo osnaženu generaciju koja će moći da se suoči sa budućnošću“, naglašava ona.
Kroz ovo takmičenje učenici su se upoznali sa početnim koracima ulaska u svijet biznisa, savladali osnove preduzetništva, imali priliku da nauče kako kreirati biznis plan, realizovati biznis ideju, napraviti finansijskin plan, izvršiti analizu tržišta, kako promovisati i plasirati proizvode. Drugim riječima, imali su priliku da prođu kroz cjelokupan proces realizacije poslovne ideje.
N. N.