Sindikalna organizacija Osnovne škole „Milorad Musa Burzan“ u Podgorici oglasila se povodom učestalih optužbi i medijskih natpisa, kojima se dovodi u pitanje lični i profesionalni integritet prosvjetnih radnika zaposlenih u ovoj ustanovi.
U reagovanju je naglašeno da o ovoj školi kao renomiranoj ustanovi s višedecenijskim bitisanjem u obrazovnom sistemu Crne Gore govore generacije koje je ova ustanova iznjedrila, i kojima je ona bila dio obrazovanja i vaspitanja.
„I pored starosti objekta i uslova u kojima radimo, uspijevamo da se izborimo s raznim izazovima i poteškoćama i izađemo u susret zahtjevima modernog školstva. Uprava škole je posljednjih godina dosta radila na adaptaciji objekta, a mi, nastavnici, na obrazovanju kroz razne seminare, projekte i obuke za sticanje vještina i znanja koje bismo efikasno koristili u nastavi, a sve za kvalitetnije obrazovanje djece. Škola danas ima više od 1.600 učenika koji tu stiču obrazovanje i vaspitanje.
Učenik je bio i ostao centar svih naših planova, priprema i cjelokupnog našeg rada u prosvjeti uopšte. Trudimo se da svako dijete stekne znanja i vještine potrebne za uspjeh u životu. Ali, ni mi, nastavnici, ne smijemo dozvoliti da budemo na marginama našeg društva, osuđeni prije nego se dokaže krivica za (ne)djelo koje nam se pripisuje i to isključivo zbog ocjena, iako se to, po pravilu, u većini prijava protiv nas, ne navodi.
‘Svi se sjećamo barem jednog nastavnika koji nam je promijenio život ‒ koji nam je pomogao da pronađemo svoj talenat, podržao nas kada nam je bilo najpotrebnije i nadahnuo nas da postanemo ono što jesmo’, rekao je svojevremeno šef predstavništva UNICEF-a u Crnoj Gori Huan Santander. Mi, nastavnici sjećamo se vremena kada smo, zajedno s roditeljima, bili na „istoj strani“ u cilju kvalitetnog vaspitanja i obrazovanja djece. Situacija je sada bitno promijenjena jer nas jedan (manji) broj roditelja doživljava kao nepijatelje svoje djece, prijeti da će nas ostaviti bez posla, pritiska nas zbog ocjena, ‘Luča’, traži odgovornost zbog eventualnih patnji svog djeteta.
Nastavnici su suština kvalitetnog obrazovanja. Izazova s kojima se suočavamo je sve više, ali ono što nam u posljednje vrijeme najteže pada je učestalo prozivanje po medijima, uvrede po portalima, društvenim mrežama, prijave za patnju učenika na našim časovima… Nažalost, sve češće smo obespravljeni i onemogućeni da obavljamo svoj poziv i obrazujemo vašu i našu djecu. Izloženi smo, naročito pred kraj školske godine, raznim prijavama, pritiscima, vrijeđanjima i to isključivo zbog ocjena. Učenici i roditelji često zaboravljaju da im zakon omogućava prigovor na ocjenu, koji se u našoj školi praktično ne traži. Prosto, roditelji ne žele da njihovo dijete odgovara pred komisijom. Znači li to da je pametnije i lakše vršiti pritisak na nastavnika? Nažalost, praksa potvrđuje da je pametnije nastavnike pritiskati, vrijeđati, prijavljivati za propuste u radu, a sve kako bi se došlo do cilja, željenih ocjena.
Vaša i naša djeca imaju sva prava i svog zaštitnika, a mi smo izloženi javnom prozivanju po medijima, putem izvještaja Ombudsmana, kritikama po portalima i slično. Doživljavamo povišene tonove, uvrede, blaćenja od strane pojedinih učenika i njihovih roditelja, sve učestalije napade na radnom mjestu. Naročito nam se prebacuje da je naša krivica ako ‘pokvarimo’ nekom djetetu ‘Luču’.
Nastavnici naše škole važe za ljude posvećene svojoj profesiji o čemu govore svakodnevni uspjesi na raznim poljima. Svako od nas treba da snosi posljedice ukoliko se dokaže da je kriv. A šta ako se dokaže da nema krivice? Šta ako djeca potvrđuju da se nije desilo ništa na času od onoga što navodi jedno dijete koje ima prigovor na rad nastavnika? Nažalost, nastavnici nemaju mehanizme da se zaštite od sve češćih ispada pojedinih učenika u osnovnim školama i napada nekih roditelja. Mi, nastavnici, nemamo svog ombudsmana!
U potpunosti podržavamo i zalažemo se za prava koja su data učenicima, ali pojedinci, a potom i njihovi roditelji, to zloupotrebljavaju i pokušavaju obezvrijediti. Zato je potrebno tražiti bolje propisane dužnosti i odgovornosti učenika, pa i roditelja. Imamo li mi prava da se branimo kada smo izloženi brutalnim napadima, javnom blaćenju ličnosti, ugleda i rada? Da li ćemo biti dobri nastavnici jedino ako dajemo ocjene djeci, koje su planirali oni i njihovi roditelji, ne reagujemo na neprimjerena ponašanja učenika?
Jedan broj nastavnika je nekada učio u ovoj školi, a i djeca dobrog dijela nastavnika su učila ili još uvijek pohađaju nastavu u OŠ ‘Musa Burzan’. Da ova škola ima loše nastavnike, slabe rezultate, da li zaista mislite da bismo našu djecu upisivali ovdje?
Naša misija nije samo puko pružanje informacija, već razvijanje empatije, radnih navika, kulturnog ponašanja… Bez obzira na uslove rada, status u društvu, učenicima možemo pružiti obrazovanje, ali vaspitanje, ne u potpunosti, ukoliko ga učenici ne stiču i u svojoj kući. Škola može da usmjerava, nadograđuje, koriguje, ali ne može da vrši dužnost roditelja. Ako nema saradnje s roditeljima i ukoliko roditelji podržavaju učenike u svim njihovim ispadima i hirovima, nikome to neće biti korisno. Društvo mora da motiviše i kontinuirano podržava nastavnike kako bi što bolje izvodili obrazovno-vaspitni proces, a ne da ih blati, osuđuje prije bilo kakve zvanične presude, samo na osnovu jednog mišljenja. U svim dosadašnjim anketama u našoj školi roditelji su komunikaciju i saradnju s nastavnicima naveli kao pozitivni dio našeg rada.
Pozivamo sve da razmisle i o tome da naše kolege nastavnici, koji se u posljednje vrijeme pominju u skupštinskim klupama, medijima, javnosti uopšte, imaju i rezultate za pohvalu, a ne samo eventualne ‘grube povrede zakona’. Oni osposobljavaju i osamostaljuju vašu djecu, buduće odrasle građane Crne Gore i imaju rezultate rada u tom procesu.
Svaki prosvjetni radnik može se naći u istoj ili sličnoj situaciji, kao kolege koje su ovih dana dobile medijski prostor u negativnom kontekstu. Podsjećamo javnost da se naš rad redovno prati od strane uprave škole, pedagoško-psihološke službe i inspekcijskog nadzora. Vaspitavajte djecu da poštuju nastavnike i školu, jer samo tako ćemo unaprijediti sistem obrazovanja i vaspitanja i dobiti buduće društveno odgovorne ljude.
Nastavnici su jedna od najvažnijih karika bilo kojeg, pa i našeg društva. Stoga društvo treba da radi na jačanju podrške nastavnicima kako bi se osiguralo da svako dijete dobije kvalitetno obrazovanje, a u slučaju nepravilnosti ne smije da osuđuje nastavnika prije zvaničnih odluka. Nastavnik ima pravo da iznese i svoj stav o svemu, a po potrebi traži pravdu i sudskim putem. Vratimo dostojanstvo prosvjetnim radnicima“, ističe se u saopštenju SO OŠ „Milorad Musa Burzan“.