Djeca i mladi u Crnoj Gori trebalo bi češće da posjećuju muzeje i druge kulturne ustanove, jer je to jedan od načina da nauče da prihvate različitosti, poručili su mladi reporteri UNICEF-a prilikom posjete Etnografskom muzeju Crne Gore. Fascinirani obiljem raznolikih običaja na malom prostoru, oni su poslali poruku vršnjacima da njeguju kulturu i poštuju druge, saopšteno je iz UNICEF-a.
Mladi reporter Andrej Šljivančanin istakao je da se u muzejima susreću prošlost i sadašnjost, ali i da se čuva budućnost.
„U Etnografskom muzeju upoznao sam se s umjetnošću Crne Gore iz XIX i XX vijeka, kao i s različitim nošnjama i oružjem iz tog perioda. Preporučio bih mladima da idu u muzeje slične ovome i upoznaju svoju tradiciju“, kazao je on.
Njegova drugarica Merita Dukaj, prilikom ove posjete, uvidjela je da narodna nošnja iz Malesije ima mnogo zajedničkih odlika s ostalim nošnjama iz Crne Gore.
„Iako se razlikujemo, ipak postoje detalji koji nas spajaju. Moj stav, kao i mojih vršnjaka, treba da bude da što više upoznamo različitosti jer samo tako možemo biti bliži jedni drugima“, poručila je ona.
Mlada reporterka Jana Kostić smatra da nas različita istorija, tradicija, vjera, obogaćuju i da treba da učimo jedni od drugih.
„Kultura ne može da postoji bez različitosti“, zaključila je ona.
Elmedin Špatolaj je prilikom ove posjete naučio da je skoro svaki kraj u Crnoj Gori imao svoje svadbene običaje, način odijevanja, predmete za kućnu upotrebu...
„Saznao sam i da je Crna Gora dobila međunarodnu nagradu za narodnu nošnju“, rekao je on.
Zamjenica šefa predstavništva UNICEF-a u Crnoj Gori Sabina Žunić podsjetila je na istraživanje „Analiza stanja prava djece i adolescenata u Crnoj Gori“ iz 2021. godine, koje je pokazalo pad čitalačke kulture kod djece i mladih, sve veći uticaj interneta, te nemogućnost roditelja da plate troškove vannastavnih i kulturnih aktivnosti. Sve to se, kako je istakla, odražava i na kulturu dijaloga.
„Važno je da djeca i mladi budu usmjereni na one aktivnosti i sadržaje koji ih podstiču na toleranciju, razumijevanje, prihvatanje drugih. Oni su nam i sami rekli da žele da žive u društvu koje poštuje različita mišljenja, kulturu i običaje. UNICEF poziva sve društvene aktere, počevši od roditelja, preko nastavnika, do nacionalnih institucija, da kreiraju atmosferu susreta i dijaloga različitosti, kako bi naša djeca izrasla u tolerantne i kulturne građane“, kazala je Sabina Žunić.
Prema istraživanju o konzumaciji medija među djecom u Crnoj Gori, koje je sprovedeno u okviru kampanje medijske pismenosti Agencije za elektronske medije i UNICEF-a „Birajmo šta gledamo“, iz 2018. godine, dvije trećine djece u Crnoj Gori nije bilo u pozorištu, 75 odsto nije posjetilo u muzej, dok njih 85 odsto nije bilo na izložbi slika, a skoro dvije trećine djece nije bilo na muzičkom koncertu.
Izvor: UNICEF Crna Gora (FOTO: Duško Miljanić)